zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Japonsko se připravuje na těžbu hydrátů

29.02.2012
Energie
Geologie
Japonsko se připravuje na těžbu hydrátů

Japonská státní energetická společnost Japan Oil, Gas and Metals National Corp (JOGMEC) začne od poloviny února připravovat u japonského východního pobřeží dobývání metanu z hydrátů, ložisek plynu u mořského dna ve formě ledových krystalů. Vlastní zkušební těžba by měla začít v prvním čtvrtletí příštího roku, sdělila dnes společnost.

Výzkumná japonská studie podle agentury Reuters odhadla, že jen v oblasti mořského příkopu Nankai jihovýchodně od hlavního ostrova Honšú existuje nejméně 1,1 bilionu krychlových metrů plynu. To by odpovídalo zhruba 12 letům japonské spotřeby.

Japonsko chce metan hydrát depresurizovat a změnit jej tím v běžný metan. To by měla být efektivnější metoda než přeměna pomocí horké vody, kterou Japonsko úspěšně testovalo už v roce 2002. V roce 2008 JOGMEC jako první úspěšně předvedla těžbu metanu hydrátu z kanadského permafrostu pomocí depresurizace.

Japonsko je největším světovým dovozcem zkapalněného zemního plynu. Vidina rozsáhlých domácích zásob suroviny získala na naléhavosti po loňské jaderné krizi, která vedla k prudkému růstu dovozu plynu do země.

ZDROJ: www.fianace.cz, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí