zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Schválená novela zákona o hospodaření energií zlepší kvalitu českých budov

06.03.2012
Energie
Ekologické stavění, bydlení
Schválená novela zákona o hospodaření energií zlepší kvalitu českých budov

Vláda minulý týdena na svém zasedání projednala novelu zákona o hospodaření energií, která do české legislativy převádí evropskou směrnici o energetické náročnosti budov. Schválený právní předpis, bude-li potvrzen v parlamentu, představuje další krok k zajištění vyšších energetických standardů budov v České republice. Pomůže tak snížit domácnostem účty za energie, zvýší kvalitu bydlení a zároveň zlepší informovanost lidí o energetické náročnosti kupovaných či pronajímaných nemovitostí.

"Vláda schválila novelu zákona o hospodaření energií, která potvrzuje současný trend energeticky úsporného bydlení. Tento její krok je logickou odpovědí na neustále se zvyšující ceny energie a rostoucí poptávku po zdravějším vnitřním prostředí v budovách." řekl Petr Holub, koordinátor Šance pro budovy, a dodal: "Šance pro budovy se podílela na přípravě novely zákona v pracovní skupině Ministerstva průmyslu a obchodu. Tento schválený návrh stavební průmysl určitě vítá."

Cílem směrnice je, aby se ke konci dekády stavěly domy s téměř nulovou spotřebou energie. Abychom tohoto cíle dosáhli a zároveň zajistili stabilitu a předvídatelnost podnikatelského prostředí, Šance pro budovy prosazuje již dnes jasné stanovení postupných kroků v následujících letech, které nás k cílovému stavu dovedou.[1] To nový zákon splňuje. Tým ekonoma Miroslav Zámečníka přitom spočetl, že ekonomický přínos tohoto posunu k vyšším energetickým standardům budov bude - při poměrně konzervativním předpokladu 3% růstu cen energií - až 223 miliard Kč v průběhu 25 let. S vyšším růstem cen energií se přínos peněz do státní kasy navíc bude dále zvyšovat. [2]

Schválená novela dále obsahuje novou povinnost nechat si zpracovat průkazy energetické náročnosti. Nechat pořídit si je bude tak muset každý, kdo bude chtít prodat nebo nově pronajmout nemovitost. Budoucí kupující či možný nájemce díky průkazu energetické náročnosti získá ověřená čísla, jaké mohou být jeho roční náklady na energie. Průkazy by navíc měly být jednoduché, jednoznačné a nepůsobit zbytečně velkou finanční a administrativní zátěž pro vlastníky budov ani pro stát. Toto by mělo být nastaveno v následné vyhlášce, kterou připravuje ministerstvo průmyslu.

K úspěšnému praktickému uplatnění novely Šance pro budovy také doporučuje,
aby stát zvolil chytré finanční nástroje, které pomohou vlastníkům a investorům překonat největší bariéru pro zavedení energeticky úsporných opatření, kterou jsou jejich vysoké počáteční investiční náklady. Může jít například o nízkoúročené půjčky z revolvingového fondu.

Více informací lze získat na www.sanceprobudovy.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí