zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Japonec vytvořil struny houslí z tisícovek pavoučích vláken

11.03.2012
Příroda
Japonec vytvořil struny houslí z tisícovek pavoučích vláken

Tisíce pavoučích vláken využil japonský vědec Šigejoši Osaki k vytvoření strun houslí, jejichž "měkký, důmyslný tón" údajně relativně odpovídá zvuku tradičních houslových strun z ovčích střev či z oceli. Píše o tom dnes zpravodajský server BBC.

Osaki, který působí na lékařské fakultě univerzity ve městě Nara, upotřebil ke svému experimentu vlákna 300 samiček nefily chluponohé (Nephila maculata), pavouka, který je známý svými složitými pavučinami.
Každou strunu Osaki vyrobil ze tří svazků, z nichž každý smotal z 3000 až 5000 takových vláken.

Při měření pevnosti, která je pro houslistu rozhodujícím ukazatelem s cílem předejít prasknutí struny během koncertu, obstála pavoučí vlákna na výbornou. Struny z pavoučího vlákna vydržely sice menší pnutí než struny z ovčích střev, které se dnes již prakticky nevyrábějí, ale víc než moderní struny s nylonovým jádrem a hliníkovým vinutím.

"Smyčcové strunné nástroje jako housle byly předmětem mnoha vědeckých studií. Nicméně všechny detaily ještě nebyly vyjasněny, protože většinu hudebníků zajímá víc tělo houslí než vlastnosti smyčce či strun," řekl Osaki.

Osaki řadu let zkoumal mechanické vlastnosti pavoučího vlákna, především pak vlečné záchranné vlákno, které za sebou zanechává běžící nebo spouštějící se pavouk. V roce 2007 se mu podařilo vyčíslit jeho pevnost.
Japonskému expertovi se rovněž podařilo zdokonalit metody získání velkého množství těchto vlečných záchranných vláken od pavouků chovaných v zajetí a následně svou pozornost obrátil k využití tohoto pozoruhodného materiálu.

"Houslové struny jsou novým praktickým využitím pavoučích vláken," prohlásil Osaki. Podle něj těsné vinutí jednotlivých vláken dohromady dává vzniknout unikátnímu tónu a mimořádné pevnosti.
"Několik profesionálních houslistů uvedlo, že struny z pavoučích vláken... vydávají příjemně zabarvené tóny, a mohou tak být zdrojem nového typu hudby," řekl Osaki.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí