zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce: Způsoby čištění kanalizace

20.03.2012
Voda
Krátce: Způsoby čištění kanalizace

Ucpaná kanalizace - ať jde o domovní odpad, nebo veřejnou kanalizaci - je vždycky velký a nepříjemný problém. Naštěstí existují profesionálové, kteří rychle a účinné pomohou. V zásadě se používá dvou metod.

Mechanické čištění kanalizace

Existují v podstatě dva základní způsoby profesionální čištění kanalizace - mechanický a tlakový, které mu se někdy říká čištění vodním paprskem. Mechanické čištění je jednodušší a levnější, ovšem nedá se použít vždy a také je méně účinné. Dnes se většinou používá motorové péro, tedy dlouhá vyztužená pružina poháněná přenosným motorem, na niž se nasazují různé koncovky podle charakteru ucpání a typu potrubí, např. frézovací nebo vyprošťovací. Mechanicky je vhodné čistit úzká potrubí o průměru do 20 cm, zejména v domácnostech, kde je použití tlakové vody nevhodné, s výhodou se používá u svislých trubek. Nevýhodou takového způsobu čištění je, že usazeniny a znečištění neodstraní úplně, pouze prorazí otvor, takže zanášení hrozí znovu.

Čištění kanalizace tlakovou vodou

Tato metoda je sice technicky náročnější a nákladnější, vyžaduje užití speciálního vozu s velkou nádrží na užitkovou a technickým vybavením; v některých případech hrozí také zaplavení prostor splaškovou vodou, které bývá velice nepříjemné. Nicméně je-li potřeba kanalizaci vyčistit dokonale, zbavit ji všech nečistot, nebo vyčistit trubky v horizontální poloze, kde se nedá počítat s odplavením samospádem nebo také kanalizaci o velkém průměru, je tento způsob nenahraditelný.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
SW CASEC
22
8. 2017
22.8.2017 - Seminář, školení
Mladá Boleslav
INISOFT s.r.o.
24
8. 2017
24.8.2017 - Seminář, školení
Liberec, Centrum Babylon Liberec
ASIO, spol.s r.o.
25
8. 2017
25.8.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí