zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vodní elektrárny Střekov a Želina se otevřou veřejnosti

16.03.2012
Energie
Voda
Ekologická dovolená, cestování
Vodní elektrárny Střekov a Želina se otevřou veřejnosti

Podívat se, jak funguje vodní elektrárna, budou moci lidé na severu Čech. Společnost ČEZ zpřístupní pro veřejnost u příležitosti Světového dne vody vodní dílo Střekov na Labi a Želina na Ohři. Obě elektrárny patří mezi jedny z nejstarších v České republice a jsou zařazeny na seznam historických technických památek. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Ota Schnepp.

Světový den vody připadá na 22. března, obě severočeské vodní elektrárny budou moci lidé navštívit 17. března od 09:00 do 15:00.

Celková produkce všech vodních elektráren skupiny ČEZ loni klesla o 30 procent na 1629 gigawatthodin elektřiny. Malým vodním elektrárnám skupiny ČEZ v uplynulém roce kvůli menším srážkám klesla výroba elektřiny o 12 procent na 233 gigawatthodin elektřiny. Hlavní dílem se na produkci podílela malá vodní elektrárna Střekov s výrobou 96 gigawatthodin elektřiny.

Střekovská vodní elektrárna v Ústí nad Labem má instalovaný výkon 19,5 megawatt. Dílo se využívá nejen k získávání elektrické energie, ale i k zajištění potřebných hloubek a vyhovujících podmínek pro lodní dopravu. Kromě toho umožňuje také bezpečný rybí přechod. Loni ji navštívilo 1133 lidí.

Malá vodní elektrárna Želina na Ohři spadá pod Elektrárny Tušimice a během loňského roku dodala do rozvodné sítě 1658 megawatthodin elektrické energie. Podle průtoku vody je její maximální výkon 450 kilowatt. V roce 2011 si Želinu prohlédlo 476 lidí.

V rámci Světového dne vody ČEZ 17. března zpřístupní i další malé vodní elektrárny a otevřeno bude informační centrum ČEZ Obnovitelné zdroje v Hradci Králové.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí