zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výkon nových solárních elektráren loni v USA na rekordu

15.03.2012
Solární energie
Výkon nových solárních elektráren loni v USA na rekordu

Americké společnosti loni instalovaly rekordní počet solárních panelů a další vysoký růst se čeká i v letošním roce. Celkový výkon nových elektráren loni činil 1855 megawattů, v roce 2010 to bylo jen 887 megawattů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnily společnosti GTM Research a Svaz odvětví solární energie (SEIA). Celkem firmy investovaly do nových projektů 8,4 miliardy USD (158,4 miliardy Kč).

Loňská čísla učinila z USA čtvrtý největší trh solární energie za Německem, Itálií a Čínou. Podíl USA na globálním trhu loni činil pouze sedm procent, pokud však bude poptávka dále růst a v Evropě naopak začne klesat, mohl by se podíl USA do roku 2016 zdvojnásobit. V letošním roce GTM a SEIA očekávají zvýšení kapacity nových panelů o 35 až 50 procent na 2500 až 2800 megawattů.

V současnosti jsou ve Spojených státech ve výstavbě projekty s celkovou kapacitou 3000 megawattů. Další projekty s kapacitou 6000 megawattů jsou v počáteční fázi rozvoje.

Kapacita panelů instalovaných na domech se loni zvýšila o 11 procent na 297 megawattů. Kapacita panelů na nebytových budovách stoupla o 28 procent na 800 megawattů.

Zájem o výrobu energie ze slunce v USA přichází v době, kdy se výrobci potýkají se slabým ziskem, protože na trhu je nadbytek dodavatelů, což snižuje ziskové marže. Navzdory poklesu cen panelů však sektor stále závisí převážně na vládních subvencích.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí