zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Veřejná správa dostala nástroj na měření kvality budov. Využije ho?

21.03.2012
Ekologické stavění, bydlení
Veřejná správa dostala nástroj na měření kvality budov. Využije ho?

Česká rada pro šetrné budovy ve spolupráci s Národní platformou SBToolCZ připravila pro veřejnou správu unikátní možnost, jak změřit kvalitu plánovaných veřejných staveb. Tuto možnost navíc veřejná správa dostává zdarma. Otazkou je, zda a jak jí dokáže využít.

Projekt předběžného hodnocení budov funguje jako online dotazník na webu České rady pro šetrné budovy (http://czgbc.org/dotaznik). Zájemce do něj zadá parametry o budově z projektové dokumentace. Například povahu konstrukčního systému, řešení pozemku, kvalitu stavebních materiálů, údaje o vizuálním a akustickém komfortu a energetickou náročnost. Data se přepočítají podle certifikační metodiky PreSBToolCZ, kterou vyvinula Fakulta stavební ČVUT. Výsledek dá zájemci předběžné hodnocení komplexní kvality plánované budovy ve stupnici 0 - 10. Výstup z precertifikace je pak předmětem osobní konzultace mezi zájemcem a experty.

Certifikace SBToolCZ je českou obdobou úspěšných zahraničních certifikací budov, jakou je například americký LEED nebo britský BREEAM. Rozdíl je hlavně v délce působení na trhu a příslušné marketingové váze. Zatímco BREEAM působí na trhu přes 20 let a LEED přes 10, SBToolCZ má za sebou necelé dva roky fungování. SBToolCZ se již ovšem komerčně také používá. První certifikaci získal například pražský bytový dům X-Loft a nyní probíhá certifikace nových kanceláří společnosti Metrostav Palmovka Park 2 a desítek dalších rezidencí.

Modelování předběžné certifikace má samozřejmě svou komerční hodnotu. Sice se jedná o předběžné hodnocení, to ale pomáhá vnímat návrh budovy v širších (udržitelných) souvislostech a nastiňuje možná zlepšení. Česká rada pro šetrné budovy a Národní platforma SBToolCZ se rozhodla dát v zájmu zkvalitnění veřejných staveb v České republice státní správě tento nástroj zdarma. "Bude teď na veřejné správě, jak tento nástroj využije," říká Petr Vogel, předseda představenstva České rady pro šetrné budovy.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí