zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hodina Země dosáhne do vesmíru i válkou postižených míst

27.03.2012
Obecné
Osvětlení
Hodina Země dosáhne do vesmíru i válkou postižených míst

Hodina tmy oběhne v sobotu 31. března celou planetu.

Na podporu opatřením proti změně klimatu potemní tisíce měst, památek a firem ve více než 130 zemích světa včetně České republiky. Do happeningu se zapojí nejen dospělí, ale i děti po celém světě, letos poprvé pak i ve vesmíru. Vlna tmy začne ve 20:30 místního času na Fidži a skončí o den později ve stejný čas na ostrově Samoa. Proběhne tak již šestý ročník Hodiny Země.

Hodina Země letos poprvé dosáhne až do vesmíru. Astronaut Mezinárodní vesmírné stanice Andre Kuipers bude 31. března z vesmíru sledovat postupné zhasínání světel napříč zeměkoulí. Svůj zážitek se ostatním lidem pokusí předat pomocí fotografií a živých komentářů. "Neexistuje lepší způsob, jak zvýšit povědomí o budoucnosti nejkrásnější planety ve vesmíru!" tvrdí nadšený Kuipers.

Do kampaně Hodina Země se zapojují i děti po celém světě. Pouhých pět měsíců po libyjském povstání hodlá devatenáctiletý Mohammad Nattah poprvé uspořádat happening v Tripolisu. "Chtěl jsem se zapojit už minulý rok, ale nebyla možnost, protože moje město si v minulém roce prošlo opravdu hodně událostmi včetně války," říká Nattah. Na druhé straně zeměkoule, v Singapuru, se sedmiletá Sheryl Ng zavázala inspirovat ostatní svým projevem ve škole před téměř tisícovkou studentů, aby v sobotu 31. března také zhasli svoje světla.

Podporu Hodině Země přislíbil i generální tajemník Organizace spojených národů Ban Ki-moon. Slíbil, že Spojené národy zhasnou všechna svoje světla. Zároveň apeloval na jednotlivce, organizace i firmy, aby v rámci solidarity s 20 % obyvatel planety, kteří vůbec nemají přístup k elektřině, udělali to samé. "Zhasnutí je symbolem našeho závazku zajistit čistou energii z obnovitelných zdrojů tak, aby byla dostupná pro všechny," říká Ki-moon.

Jan Labohý, koordinátor Hodiny Země v ČR:
"V České republice lidé podporují happening nejenom zhasnutím světel, ale rozhodli se tmu i příjemně využít. Účastníci Hodiny Země si tak mohou v různých podnicích napříč republikou vychutnat večery při svíčkách, na náměstích se pokochat ohňovou show anebo si třeba poslechnout koncert africké skupiny."

Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica:
"Hodina Země samozřejmě nespočívá jen v sobotním happeningu. Ten má být hlavně symbolickým aktem uvědomění si dopadu našeho počínání na Zemi a stanovení si závazků, které hodláme v budoucnu naplnit. Připojte se k Hodině Země a ukažte, že vám není lhostejná budoucnost naší planety - udělejte něco navíc."

K největšímu celosvětovému happeningu na podporu ochrany životního prostředí se v České republice hodinovým zhasnutím připojí památky jako hrad Karlštejn, pražský Tančící dům nebo Žižkovský televizní vysílač. Veřejné osvětlení nebo nasvícení budov společně s nimi přislíbily zhasnout také Děčín, Liberec, Opava a více než sto dvacet dalších obcí.

V roce 2011 se k Hodině Země přidalo po celém světě přes 5 200 měst ve 134 zemích a kampaň zasáhla více než 1,8 miliardy lidí. V České republice se happeningu zúčastnilo 134 měst a obcí, 60 firem a tisíce jednotlivců.

Hodina Země probíhá symbolickým hodinovým zhasnutím světel, ať již veřejného osvětlení, nasvícení památky, štítu firmy, nebo vlastního obýváku. Tento jednoduchý, ale přitom viditelný čin je signálem pro veřejné činitele, že je třeba věnovat více pozornosti ochraně životního prostředí, zejména ochraně klimatu

Aktuální informace o kampani, včetně fotografií a shrnutí dění v uplynulých letech, získáte na www.hodinazeme.cz nebo na mezinárodní stránce www.earthhour.org.

Kontakty:

Jan Labohý
koordinátor kampaně Hodina Země
(mezinárodní i místní dění v kampani Hodina Země)
jan.labohy@veronica.cz, 603 546 994

Yvonna Gaillyová
ředitelka Ekologického institutu Veronica
(odborná garantka programů na ochranu klimatu a efektivní využívání energie)
yvonna.gailly@veronica.cz, 777 323 792

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí