zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Úspory za všechny prachy

31.03.2012
Ovzduší
Úspory za všechny prachy

Sedm let trvající evropská hra na snižování emisí oxidu uhličitého se zjevně chýlí ke konci. Systém povolenek v podstatě zkolaboval, jejich ceny klesají a hlavní smysl - tedy tlak na firmy, aby investovaly do zelených technologií - přestal existovat. Za současných cen povolenek je levnější je koupit a dál využívat špinavé zdroje energie.

Současný vývoj jen potvrdil výhrady, které se ozývaly již při zavedení tohoto ambiciózního projektu, ke němuž se navíc neevropská část světa odmítla připojit. Systém je drahý, nepokrývá všechny znečišťovatele (zahrnuje obory, které produkují necelou polovinu emisí) a pohyblivá cena povolenky nedává jistotu návratnosti investice do úsporných technologií.

Evropa se snaží systém zachránit tím, že chce omezit v dalším období (do roku 2020) počet vydaných povolenek. Definitivní varianta, jak by konkrétně měl trh vypadat, se ale stále ladí, přitom jedním z nejrozumnějších řešení je nahrazení povolenek daní z fosilních paliv.

Dosavadní nejistota vede k tiché válce mezi výrobci "čisté" a "špinavé" energie. Na konci ovšem bude vždy zákazník, který za to zaplatí buď vyšší cenou energie (zvítězí-li zelení), nebo špatným zdravím (když dostane zelenou uhelná lobby).

Systém ochrany klimatu by se proto měl vrátit zpět k tomu, kvůli čemu byl vlastně zaveden. Tedy k podpoře vzniku nových, jednoduchých a finančně návratných technologií, které reálně snižují spotřebu energií a omezují emise oxidu uhličitého. Do tohoto ranku ovšem nepatří dotovaná energie ze slunečních panelů dovážených z Číny ani devastace českých polí plodinami pro spalovny biomasy.

AUTOR: Julie Hrstková
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
ASIO, spol.s r.o.
15
12. 2017
15.12.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
Vodní zdroje Ekomonitor
6
2. 2018
6-7.2.2018 - Konference
hotel DAP, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí