zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ložiska SKF pro trvale udržitelná řešení

18.04.2012
Firemní ekologie
Ložiska SKF pro trvale udržitelná řešení

Snižte náklady. Zvyšte výkonnost stroje. Šetřete naše přírodní zdroje. Přestože se zdá, že jde o nesplnitelné požadavky, skupina SKF odpověděla na výzvu ložisky dvou výkonnostních tříd. Ložisky třídy SKF Explorer a energeticky účinnými ložisky SKF E2.

Podle výrobce oba produkty představují spolehlivý výrobek, jenž sníží spotřebu energie i náklady na údržbu, zvýší spolehlivost stroje a také přispěje k celosvětovému udržitelnému rozvoji. První, SKF Explorer, se hodí pro uložení s velkými zatíženími, zatímco energeticky účinná ložiska SKF E2 snižují spotřebu energie v aplikacích s malým až středně velkým zatížením.

Ložiska SKF Explorer: Pro větší zatížení

Při vývoji těchto ložisek se kladl důraz na nižší provozní teploty, plynulejší chod a delší trvanlivost oproti standardním ložiskům v uloženích, na něž působí velká zatížení. Tím, že umožňují zmenšit uložení a snížit spotřebu maziva a energie, omezují tato ložiska dopad na životní prostředí. Omezení nároků na údržbu zase přispěje k vyšší produktivitě.

Výkonnostní přínosy ložisek SKF Explorer jsou výsledkem optimalizované vnitřní geometrie. Pomocí softwaru technici analyzovali vztahy mezi valivými tělesy, oběžnými dráhami a klecí. Vyvinuli způsoby, jak snížit tření, vývin tepla a opotřebení ložiska a současně u daných ložisek zvýšit radiální a/nebo axiální únosnost.

Valivá tělesa ložisek SKF Explorer se připravují v úzkých tolerancích, zaručujících nízké vibrace a rovnoměrné rozložení zatížení. Vylepšené klece nabízí lepší vedení valivých těles, respektive účinek maziva při současném snížení tepla, tření, hlučnosti a hladiny vibrací. Povrchová topografie valivých těles a oběžných drah ložisek se optimalizuje s ohledem na zlepšení tvorby hydrodynamického filmu. To pomůže lépe využít vlastností maziva, současně snížit vývin tepla a opotřebení. Výjimečné pevnosti a odolnosti se dosáhlo užitím čisté a vysoce homogenní ocele, proces tepelného zpracování zase zajišťuje lepší rozměrovou stabilitu v uloženích, která pracují s vysokými provozními teplotami.

Energeticky účinná ložiska SKF E2

Jejich parketou je výkonnostní třída ložisek zvlášť navržená pro chod s nižším třecím momentem, nejméně o 30 % menším ve srovnání se standardními ložisky SKF. Z hlediska nového přístupu a změny celé konstrukce ložiska zaujme i vývoj plastického maziva nového složení pro mazání ložisek (SKF LESA 2): přináší delší životnost, potažmo delší domazávací intervaly.

Kuličkové ložisko SKF E2 je obzvláště vhodné pro elektromotory, čerpadla, převodovky, dopravníky, ventilátory a jiná uložení, na něž působí malá až středně velká zatížení při poměrně vysokých otáčkách. Z tohoto pohledu produkt prokázal své přednosti v nespočtu uložení na celém světě. Návratnost investice mapuje i případ indické textilní společnosti Sangam Group, kde byla instalována kuličková ložiska E2 do elektromotorů, které pohánějí textilní stroje. Motor, který pracuje s otáčkami 1470/min, je v provozu 22 hodin denně a 363 dny v roce.

Přechod na ložiska SKF E2 přinesl firmě podle odhadů roční úspory energie větší než 2600 kWh na jeden motor, další úspory jsou ukryty v delší provozní trvanlivosti ložisek. Společnost vypočítala, že se jí vydané finance vrátily za pouhých 37 dnů. A echo? Instalace kuličkových ložisek E2 do dalších motorů a čerpadel ve výrobním závodu.

Udržitelnost a úspory

Ložiska SKF E2 mohou kladně ovlivnit celosvětově udržitelný rozvoj. Užití v každém průmyslovém motoru v EU a v USA (za předpokladu, že třecí moment se sníží min. o 30 %) by mohlo znamenat úspory energie ve výši 2,46 mld. kWh za rok.

Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí