zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bulharský europoslanec a jaderný inženýr Vladimir Uručev: Budoucnost jaderné a zelené energetiky je společná

11.04.2012
Atomová energie
Bulharský europoslanec a jaderný inženýr Vladimir Uručev: Budoucnost jaderné a zelené energetiky je společná

Vladimir Uručev. Zdroj foto: europe.bg

Vladimir Uručev (nar. 1954) je bulharský europoslanec, který celou svoji dřívější pracovní kariéru spojil s bulharskou jadernou elektrárnou Kozloduj. V roce 1981 absolvoval Moskevský energetický institut se specializací na jadernou energetiku a do roku 2007, kdy zahájil svou politickou kariéru v Evropském parlamentu, pracoval na Kozloduji v nejrůznějších funkcích včetně operátora a vedoucího inženýra směny. V rozhovoru, který uveřejnil ruský jaderný portál Atominfo.ru, se vyjádřil k mnoha tématům včetně současné energetické politiky EU a hlavnímu evergreenu bulharské energetiky - stavbě jaderné elektrárny Belene. Jeho názor může být pro nás velmi zajímavý z toho důvodu, že situace v Bulharsku je v něčem velmi podobná české. Země má jednu sovětskou jadernou elektrárnu se šesti bloky (Kozloduj), která za několik let podobně jako Dukovany odslouží 40 let a bude se rozhodovat o její budoucnosti. Krátce před pádem socialistického bloku zahájila země stavbu jaderné elektrárny Belene, která však (na rozdíl od českého Temelína) nebyla dokončena. Bulharská vláda pak znovu zahájila jednání o její dostavbě, výběrové řízení vyhrál ruský Atomstrojexport, ale nová vláda Bojka Borisova, která nastoupila v roce 2009, prohlásila, že provede revizi všech dohod, uzavřených vládou předchozí, a jednání s ASE se kvůli tomu protáhlo, poté přišel další odklad kvůli Fukušimě a soudní spory. Zatím je projekt JE Belene na mrtvém bodě a podle bulharských politiků zůstane zmrazen do doby, než se jim podaří "přesvědčit veřejnost o jeho bezpečnosti".

Evropská unie o jaderných objektech nerozhoduje

Jaderná energetika je v Evropském parlamentu považována za jeden z hlavních zdrojů, který dnes přispívá ke snižování emisí oxidu uhličitého a v budoucnu může sehrát důležitou roli v úplné dekarbonizaci energetiky.

Tento postoj je zachycen jak v plánech Evropské unie na rozvoj energetického sektoru, který má Evropský parlament připravený do roku 2050, tak i v dlouhodobém programu snižování emisí skleníkových plynů. V těchto dokumentech, které jsou už z podstaty věci strategické a dlouhodobé, ale nenajdete zmínku o konkrétních projektech, jako je například jaderná elektrárna Belene. Evropský parlament o Belene nediskutuje, protože rozhodnutí o struktuře energetického sektoru jsou zcela v režii jednotlivých členských zemí, nikoliv Evropské unie. Dále na:http://atominfo.cz/2012/02/bulharsky-europoslanec-a-jaderny-inzenyr-vladimir-urucev-budoucnost-jaderne-a-zelene-energetiky-je-spolecna/

ZDROJ:Atominfo.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí