zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Problémy řidičům v únoru nezpůsobila jakost paliv

05.04.2012
Doprava
Problémy řidičům v únoru nezpůsobila jakost paliv

Podle záplavy stížností na nejakostní pohonné hmoty, zejména naftu, které v průběhu extrémních mrazů na konci ledna a v únoru prověřovaly všechny inspektoráty ČOI, se mohlo zdát, že natankovat palivo, které si poradí s mrazy hluboko pod -20 °C, je téměř nemožné. Přesto kontroly jakosti neprokázaly u kontrolovaných pohonných hmot žádný výrazný nárůst zjištění. "I když jsem nařídil odebírat vzorky paliv zejména na základě podání spotřebitelů, z 260 vzorků nevyhovělo jakostním požadavkům šest vzorků, a to pět vzorků motorové nafty a jeden vzorek směsného paliva. Stanovený limit teploty filtrovatelnosti pro zimní období však nesplnil pouze jeden vzorek motorové nafty a její prodej byl na místě inspektory zakázán," konstatoval k únorovým výsledkům kontroly jakosti paliv ing. Jan Štěpánek, ústřední ředitel ČOI.

V průběhu února byly vzorky paliv odebírány kromě plánovaných míst především u těch čerpacích stanic pohonných hmot na různých místech České republiky, které považovali spotřebitelé za původce svých problémů s vozidly v extrémních mrazivých dnech. Jak prokázaly rozbory vzorků odebraných na základě stížností spotřebitelů, tyto nebyly oprávněné.

Z celkového počtu 260 vzorků benzinů, naft, směsného paliva, biopaliva, LPG, CNG a Ethanolu E85, odebraných a kontrolovaných v měsíci únoru 2012, nevyhovělo požadavkům šest vzorků, tj. 2,3 %.Z kontrolovaných 132 vzorků motorové nafty nevyhovělo pět vzorků (3,8 %) požadavkům příslušné jakostní normy, ovšem závada v teplotě filtrovatelnosti (CFPP) byla zjištěna pouze u jednoho vzorku. Překročení horní přípustné hranice obsahu biosložek v pohonných hmotách nebylo v měsíci únoru zjištěno.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí