zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EDF a Alstom postaví ve Francii tři větrné farmy na moři

10.04.2012
Větrná energie
EDF a Alstom postaví ve Francii tři větrné farmy na moři

Francouzská státní energetická společnost EDF spolu s firmou Alstom získaly většinu projektů v první státní veřejné soutěži na výstavbu větrných elektráren na moři. Francouzské ministerstvo pro energetiku dnes oznámilo, že z celkem čtyř míst určených pro výstavbu elektráren EDF a Alstom získaly tři. Vítězným uchazečem o čtvrtou větrnou farmu je španělská Iberdrola, která se spojila s francouzským výrobcem jaderných reaktorů Areva.

Francie výrazně zaostává za dalšími evropskými zeměmi ve výrobě energie z obnovitelných zdrojů. Projekty na výstavbu větrných elektráren mají zemi pomoci snížit tento rozdíl a omezit vysokou závislost na výrobě energie z jádra. Jaderné elektrárny mají na výrobě elektřiny v zemi podíl kolem 74 procent.

Firmy mají postavit větrné farmy na severu Francie s celkovou kapacitou výroby 2000 megawattů. To odpovídá zhruba dvěma malým jaderným reaktorům. Celková investice má činit sedm miliard eur (173,2 miliardy Kč), dodal na tiskové konferenci ministr průmyslu Eric Besson.

Z tendru vyšly neúspěšně firmy GDF Suez a Siemens. Ministr dodal, že další veřejná soutěž se uskuteční v druhé polovině letošního roku.

Francie chce, aby se elektřina z větru do roku 2020 podílela na celkové výrobě elektřiny v zemi 23 procenty. Má však stále co dělat, aby ve výrobě elektřiny z větru a slunce dohnala další evropské země, jako Německo, Španělsko nebo Dánsko, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí