zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve Vyškově snížili frekvenci odvozu popelnic, lidé víc třídí

18.04.2012
Odpady
Ve Vyškově snížili frekvenci odvozu popelnic, lidé víc třídí

Méně časté vyvážení popelnic ve Vyškově přimělo obyvatele k důkladnějšímu třídění odpadu. Popelnice se směsným komunálním odpadem nechala radnice od dubna nově vyvážet jednou za dva týdny místo jednou týdně. Změna začala platit po instalaci kontejnerů na biologicky rozložitelný odpad. Ukázalo se však, že lidi změna motivovala i k efektivnějšímu třídění papíru a plastů, řekl dnes novinářům místostarosta Karel Jurka (ODS).

Na radnici si spočítali, že velkou část obsahů popelnic tvoří biologicky rozložitelný odpad. Po městě proto nechali rozmístit hnědé kontejnery, kam lidé mohou odpad ze zahrad i z domácností házet. Efektem mělo být to, že lidé naplní popelnici pomaleji a bude stačit nižší frekvence odvozu.

Podle Jurky se to potvrdilo, zároveň však přestaly stačit sběrné nádoby na papír a plasty. Ukázalo se tak, že tento odpad lidé nejspíš dříve ve větší míře házeli do popelnic, což si nyní kvůli místu už nemohou dovolit. "Budeme muset navýšit počet svozů druhotných surovin," řekl Jurka.

Radnice zároveň v prvních dnech fungování nového systému nechala kontrolovat, jaký odpad v nových hnědých kontejnerech končí. Výsledky jsou podle místostarosty dobré. "Po prvních svozech jsme zjistili, že lidé třídí poctivě. Bioodpad není znehodnocen," řekl. Z Vyškova se nyní vozí do brněnské kompostárny. V budoucnu se má likvidovat ve vyškovské bioplynové stanici. Má ji postavit firma Respono specializovaná na nakládání s odpady, kterou vlastní města a obce v regionu. Aktuálně podle Jurky vybírá dodavatele.

Díky bioplynové stanici bude moci podle místostarosty Vyškov ještě rozšířit spektrum odpadů v hnědých kontejnerech, a to o oleje a tuky.

Obyvatelé Vyškova platí ročně za likvidaci odpadu poplatek 500 korun. Radnice ze svého doplácí dalšího 4,5 milionu korun, tedy zhruba 200 korun na obyvatele.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí