zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Průkopnické systémy solární termiky

04.05.2012
Solární energie
Průkopnické systémy solární termiky

Společnost Schüco představila inovované stávající i zcela nové průkopnické systémy v oblasti solární termiky a fotovoltaiky.

Potvrzuje se tak skutečnost, že decentralizované řízení energie, stejně jako nezávislé a soběstačné energetické hospodaření v soukromých i komerčních prostorech, nejsou pouhou vizí, nýbrž se stávají skutečností. Vše se skrývá pod firemním konceptem Energie3 - energii šetřit, vyrábět, uchovávat a rozvádět.

Budovy založené na Schüco konceptu Energie3 jsou schopny energii šetřit díky kvalitním okenním, dveřním a fasádním systémům, využívat a vyrábět prostřednictvím solárně-termických a fotovoltaických systémů a konečně také uchovávat a rozvádět přes inteligentní distribuční síť. Poprvé byla na veletrhu představena řídící jednotka Schüco E3 Tower, která dokáže propojit všechny existující zdroje solární energie a tepla s jednotlivými spotřebními místy. Vyprodukovaná energie je tak vyráběna, uchovávána a spotřebovávána na jednom místě, například v rodinném domě, v případě přebytku může být odprodána i do veřejné sítě.

Kromě Schüco E3 Tower byla výrobcem věnována pozornost také dílčím solárně-termickým a fotovoltaickým systémům, uplatnitelným v soukromé, komerční i průmyslové sféře. Odborníky zaujmou rovněž nové tenkovrstvé fotovoltaické moduly Schüco Blackline, které jsou díky mikrometrůorfní technologii ještě účinnější, a to nejen ve srovnání s krystalickými moduly, ale dokonce i oproti amorfním tenkovrstvým panelům. Navíc nabízejí neutrální černou barvu, kterou ocení architekti. Pro aplikaci je velice důležitý nový montážní systém do šikmé střešní konstrukce s taškami MSE 100 In-roof či inovovaný montážní systém na rovné střechy MSE 100 východ/západ, který lze nyní instalovat i v oblastech s vyšším zatížením střechy sněhovou pokrývkou.

Inovací prošel i aerodynamický montážní systém MSE 210 Aero, ten zajišťuje bezpečné připevnění jižně orientovaných krystalických modulů na plochých střechách. Mezi novinkami nechybí ani nové měniče a další součásti systémů, stručně zmiňme např. centrální měnič IPE ze série CN 05, určený pro použití u větších systémů s tenkovrstvými moduly, bezpečnostní spínač FWS 3021 či novou internetovou aplikaci Schüco Sunalyzer APP, díky které mohou mít provozovatelé, montéři a technici nepřetržitý přístup k potřebným datům, získávaným a vyhodnocovaným jednotkou Schüco Sunalyzer. Aplikaci podporuje iPhone či mobilní telefony se softwarovou platformou Android.

INTELIGENTNÍ JEDNOTKA

Inteligentní jednotka Schüco E3 Tower, která je zatím ještě ve fázi konceptu/prototypu, by měla zajistit nejen uchovávání a distribuci energie propojováním všech výrobních a spotřebních komponent, které jsou součástí objektů založených na konceptu Energie3, ale také regulaci spotřeby a nákupu energie ze sítě. Dochází tak k maximalizaci zabezpečení, komfortu a soběstačnosti v poptávce po elektrické energii, a to jak u nových, tak u renovovaných objektů. Technologie je určena pro rodinné domy a malé až středně velké firmy. Cílem je energetická decentralizace a soběstačnost budov.

Využití budov k decentralizované výrobě energie je velmi efektivní. Proto společnost Schüco představila jednotku E3 Tower - kombinaci "Smart Control" a "Smart Storage", která dokáže sloučit všechny existující zdroje solární energie a tepla a zajistí, aby získaná energie byla použita všude tam, kde je to třeba a možné, ideálně přímo v místě, kde byla vyrobena a uchovávána. Díky tomu dochází k minimalizaci transakčních ztrát, snižování nákladů a ochraně životního prostředí.

SOLÁRNÍ KOLEKTORY A FOTOVOLTAICKÉ MODULY

S využitím solárních systémů Schüco lze téměř veškerou požadovanou energii vyrobit přímo na místě, a to prostřednictvím solárních kolektorů a fotovoltaických modulů umístěných na střeše a fasádě domu, na střeše garáže či na volných prostranstvích. Tepelná energie ze solárních kolektorů pak proudí do topné jednotky anebo slouží k ohřevu teplé užitkové vody. Dodatečnou tepelnou energii v případě nedostatku dodává tepelné čerpadlo. K pohonu tepelného čerpadla slouží decentralizačně vyprodukovaná energie. Sluneční energie získaná z fotovoltaických modulů nejprve proudí do řídící jednotky Schüco E3 Tower, která vyhodnotí, jak bude nejlépe využita. Elektřina může být při nadbytku v zásobníku prodávána do sítě, v případě nejlepších cen naopak kupována.

EFEKTIVNÍ HOSPODAŘENÍ

Schüco E3 Tower inteligentně propojuje všechna zařízení vyrábějící elektrickou energii či teplo. Prostřednictvím inteligentního řízení (Smart Control) vyhodnotí, kdy je vhodná chvíle pro vytváření zásob, spotřebu či odprodej elektřiny. Jednotka je schopna porovnat disponibilní objem vlastní vyprodukované energie s externími daty, např. aktuálními cenami elektřiny, tarify či informacemi o počasí. Vyhodnocení všech těchto interních a externích informací a dat vede k decentralizovanému řízení, které simultánně reguluje spotřebu vyprodukované energie, objem nakoupené elektřiny a kontrolu topného systému.

K prodeji elektřiny dochází pouze v případě, že disponibilní objem zásobníku je vyčerpán. Elektřina je zároveň okamžitě kupována v případě nejlepších cen. Prostřednictvím inteligentního uchovávání (Smart Storage) je energie automaticky rozváděna a ukládána mezi interními a externími místy spotřeby a výroby.

VLASTNÍ ENERGIE

Ve dne vyprodukovaná elektrická energie je uchovávána přímo ve věži Schüco E3 Tower, aby byla k dispozici ve večerních hodinách, v průběhu noci i ráno. Skladovací kapacita je přizpůsobena velikosti domácnosti, bez problému si poradí s jednoi vícegenerační domácností. Inteligentní jednotka Schüco E3 Tower pak dodává energii spotřebičům na stejnosměrný proud, jakými jsou chlazení, větrání či kontrolní systémy. Zajišťuje však i dodávky pro spotřebiče na střídavý proud, od praček až po ledničky. Do budoucna bude možné pohánět také mobilní zařízení s dobíjecími bateriemi, jako elektrické automobily, kola, motorky, vozítka Segway, laptopy a další zařízení. Tím dochází k maximálnímu využití energie přímo na výrobním místě, navíc je díky zásobníku k dispozici kdykoli. Nadbytečné množství vyprodukované energie lze zpeněžit. Rozměry řídící jednotky Schüco E3 Tower s půdorysem přibližně 0,5 m2 umožňují její bezproblémové umístění do každého rodinného domu.

Zdroj: STAVITEL

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
3
11. 2020
3-6.11.2020 - Veletrh, výstava
Rimini
INISOFT s.r.o.
10
11. 2020
10.11.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
CHEMELEONI s.r.o.
11
11. 2020
11-12.11.2020 - Seminář, školení
Konferenční místnost hotelu A-SPORT
INISOFT s.r.o.
11
11. 2020
11.11.2020 - Seminář, školení
Brno, Aps s.r.o.
24
11. 2020
24.11.2020 - Seminář, školení
Sál Tribun - hotel Tristar
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí