zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odpad z areálu Synthesie mizí pomalu, zbývají tam stovky tun

09.05.2012
Sanace, staré zátěže
Odpad z areálu Synthesie mizí pomalu, zbývají tam stovky tun

Areál pardubické chemičky Synthesia zůstává zamořený stovkami tun odpadu. A to i přes to, že očista areálu měla být hotová před dvěma lety a letos měly být v pořádku i podzemní vody. V dnešní příloze pro Pardubický kraj to píše Mladá fronta Dnes (MfD).

Podle údajů deníku se z osmi nebezpečných skládek dávají do pořádku dvě, a to laguna železných kalů a laguna betasmoly. "Na těchto lokalitách bylo dosud zneškodněno nebo předáno k dalšímu využití více než 170 tun odpadu," řekl deníku vedoucí odboru životního prostředí společnosti Synthesia Jan Pokorný. Jako další by měla přijít na řadu sanace laguny destilačních zbytků, na kterou už byl vypracován projekt v několika variantách, její rozjezd nyní brzdí technické problémy.

V areálu Synthesie je ale podle MfD více než milion tun odpadů. Podle deset let staré dohody Fondu národního majetku s firmou Synthesia měl zmizet do konce letošního roku. Čištění areálu místo toho brzdí zdlouhavý proces schvalování sanací od vydávání rozhodnutí k průzkumu a sanaci Českou inspekcí životního prostředí, přes výběrová řízení po podpisy smluv.

Pokud se sanace budou dále odkládat, může se postupně zhoršovat životní prostředí. Například skládky nebezpečných odpadů, které v areálu vznikaly od 50. let do první poloviny 90. let, nemají těsnicí prvky. Chemikálie odtud pronikají do podzemních vod a do Labe. A pokud se s tím nic neudělá, životní prostředí se může v dalších letech horšit.

Synthesia i úřady svorně tvrdí, že ekologické zátěže jsou pod dohledem a neohrožují lidi ani pitnou vodu, píše MfD.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí