zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Z Jihlavy se asi bude část odpadků vozit do brněnské spalovny

10.05.2012
Odpady
Z Jihlavy se asi bude část odpadků vozit do brněnské spalovny

Z Jihlavy se zřejmě bude část komunálního odpadu vozit do brněnské spalovny. Ve městě má kvůli tomu vzniknout překladiště, kde se odpadky budou před převozem lisovat. Odpad z jihlavských popelnic zatím končí na městské skládce v Henčově, její kapacita se už ale zaplňuje. Objem odpadků na skládkách by se také měl podle požadavku unie výrazně snížit. ČTK to řekl Martin Málek, mluvčí podniku Služby města Jihlavy.

I v Jihlavě se zvažuje stavba velké spalovny na likvidaci komunálního odpadu z celé Vysočiny, ale doba výstavby se spíš vzdaluje. "Naše energetické zařízení sice podle harmonogramu má být v roce 2018, ale tomu už asi nikdo úplně nevěří," uvedl náměstek jihlavského primátora Rudolf Chloupek. Podle něj se dá s dokončením stavby počítat nejdřív v roce 2020. To už by byla skládka v Henčově při současném tempu zavážení dávno plná, uvedl.

Podle údajů Služeb města Jihlavy se teď v Henčově ročně ukládá asi 15.000 tun komunálního odpadu. O vznik překladiště odpadků by se měl postarat podnik ASMJ, v němž má 51 procent soukromá firma A.S.A., která se zabývá svážením komunálního odpadu z území mimo Jihlavu. Zbývající podíl v podniku drží Služby města Jihlavy.
Tento společný podnik už dva roky provozuje linku na třídění odpadu v jihlavské průmyslové zóně Hruškové Dvory. Překladiště má vzniknout v sousedství linky, podle náměstka by mohlo fungovat od příštího roku. "Ze strany města se v této chvíli mluví asi o 1500 tunách za rok," doplnil. Podstatně větší objem odpadků by prý chtěla na překladišti lisovat firma A.S.A.

Proti stavbám spaloven odpadu v Česku bojuje ekologické sdružení Arnika. Jeho členové zorganizovali několik protestních akcí i v Jihlavě. Nadšeni nejsou ani z plánu na překladiště. "My s přístupem odpady spalovat nebo skládkovat obecně nesouhlasíme. Bylo by samozřejmě lepší, kdyby ty odpady roztřídili a recyklovali," shrnul Jindřich Petrlík z Arniky.

Podle Chloupka se zatím dá vozit odpad do brněnské spalovny za příznivou cenu. I tak náklady na likvidaci odpadků v Jihlavě kvůli jejich převážení do spalovny za rok stoupnou asi o 1,3 milionu korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí