zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Japonsko odstavuje jaderné reaktory a zvyšuje emise plynů

11.05.2012
Atomová energie
Japonsko odstavuje jaderné reaktory a zvyšuje emise plynů

Poprvé od roku 1966 bude Japonsko bez jaderné elektřiny. Kvůli pravidelné inspekci totiž bude odstaven poslední z jeho 50 reaktorů. Měly by být znovu spuštěny najednou, ale centrální vláda čelí mohutnému odporu ze strany místních obyvatel i vlád, píše dnes agentura AP.

Krize kolem jaderné elektrárny ve Fukušimě podkopává dlouholeté úsilí Japonska o snížení emisí skleníkových plynů, které se podílejí na globálním oteplování. Tamní elektrárny na plyn a ropu plní poptávku po elektřině, kterou do loňského katastrofálního zemětřesení produkovaly jaderné reaktory.

Až do řádění přívalové vlny cunami, kterou vyvolalo devítistupňové zemětřesení a jež způsobila roztavení jádra ve fukušimské elektrárně Dai-iči, mělo Japonsko v plánu plnit cíle snižování uhelných emisí. Následně pak chtělo energetiku opřít o jaderné elektrárny, které mají stabilně nízké množství emisí.

Teď ale není jasné, nakolik se jaderná energie bude podílet na produkci elektřiny.

Vzhledem k zastavení produkce jaderné energie bude podle ministerstva životního prostředí Japonsko produkovat v tomto rozpočtovém roce o 15 procent více skleníkových plynů než v roce 1990, jenž byl stanoven jako základ pro měření snižování emisí. V roce 2010 se japonské emise dostaly na úroveň právě roku 1990.

Objevují se i pochybnosti, jestli bude Japonsko schopné plnit závazky dané konferencí v Kodani v roce 2009, podle nichž by měly být do roku 2020 sníženy emise o 25 procent ve srovnání s rokem 1990.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí