zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Unikátní geopark Železné hory je učebnicí geologie

13.05.2012
Ekologická dovolená, cestování
Geologie
Unikátní geopark Železné hory je učebnicí geologie

Nedávno vyhlášený Národní geopark Železné hory nabízí návštěvníkům na ploše 777 kilometrů čtverečních více než 100 druhů hornin. Odborníci jej označují za učebnici geologie. Je unikátní tím, že na malé ploše je zde soustředěno velké množství geologických jevů, řekl dnes novinářům ředitel geoparku Daniel Smutek ze společnosti Vodní zdroje Chrudim, která projekt připravovala řadu let.

"Železné hory jsou geologická skládanka, kterou je možné složit za dva dny," citoval Smutek motto geoparku.
Geopark se kromě Pardubického kraje nachází zčásti i na území Kraje Vysočina. Představuje krajinu, horniny a minerály, které vznikly za období 600 milionů let. Existuje tu například 18 činných a stovky uzavřených lomů nebo vyhaslé sopky.

V geoparku je vyznačeno 80 významných geologických lokalit, často v kombinaci se zajímavými památkami. Například na Chrudimsku mezi ně patří poutní kostel v osadě Podskala na Chrudimsku stojící před strmou opukovou stěnou, pískovcové útvary Toulovcovy maštale, bývalé lomy na pískovec ve Škrovádu nebo opuková Střemošická stráň s trojbokým barokním sloupem Nejsvětější Trojice a mnoha chráněnými druhy rostlin a organismů. V budoucnu by mělo být lokalit ještě o 40 více.

Některá místa jsou součástí naučných stezek. Geologické zajímavosti si lidé mohou prohlédnout také v expozici v areálu firmy Vodní zdroje v Chrudimi, v Muzeu obuvi a kamene ve Skutči nebo u gymnázia v Chotěboři.

Geopark, na jehož území je chráněná krajinná oblast Železné hory a mnoho přírodních památek a maloplošných chráněných území, kombinuje přírodní a kulturní zajímavosti s možností sportovních aktivit. Podle vedení Pardubického kraje by se mohl stát velkým lákadlem pro turisty. V návštěvnosti a cestovním ruchu je region dlouhodobě na posledních místech v zemi.

Pavel Dosoudil

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí