zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Boj proti nebezpečným výrobkům slaví úspěchy

19.05.2012
Zdraví
Boj proti nebezpečným výrobkům slaví úspěchy

Členské státy Unie stále účinněji využívají společného systému varování před nebezpečným zbožím na trhu.

V Evropské unii bylo loni zakázáno, odstraněno či staženo z oběhu 1803 nebezpečných výrobků. To je o pětinu méně než v roce 2010, kdy těchto výrobků bylo 2244. Tuto potěšující zprávu přináší čerstvá zpráva o výskytu nebezpečných nepotravinových výrobků na trhu EU za rok 2011, kterou vydala 8. května 2012 Evropská komise.

Tento pozitivní výsledek je mimo jiné přičítán i fungování systému RAPEX (systém rychlého varování EU pro nebezpečné nepotravinářské výrobky), který na vnitřním trhu existuje již osm let a který členské státy využívají stále účinněji. Zlepšení situace ohledně bezpečnosti výrobků je třeba přičíst také dalšímu zlepšení činnosti národních dozorových orgánů, posílení jejich vzájemné spolupráce i spolupráce s celními orgány, lepšímu posuzování rizik a také intenzivnější spolupráci s mezinárodními partnery. Jde především o Čínu, odkud pochází většina nebezpečných výrobků (54 %).

Nejčastěji hlášenými nebezpečnými výrobky byly stejně jako v předchozím období oděvy a textil (423 notifikací nebezpečí z hlediska udušení či podráždění), hračky (324 notifikací; nebezpečí se týkalo především udávení), motorová vozidla (171 notifikací, hrozbou bylo nebezpečí úrazu), elektrické spotřebiče (153 notifikací, nebezpečím byla hrozba úrazu elektrickým proudem) a kosmetické přípravky (104 notifikací týkajících se chemického rizika). Uvedené výrobky představovaly v souhrnu 74 % všech oznámení o výrobcích, které představovaly pro spotřebitele vážné riziko.

Zpráva RAPEX za rok 2011

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí