zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

11.06.2012
Obecné
Krátce - různé

Takže konečně víme, jak vypadá "krádež za bílého dne", o které v souvislosti s Lesy ČR vykládal poradce exministra životního prostředí Drobila Knetig. Také už je nám jasné, co to znamená "tunelování pod dohledem politiků", které popisuje výroční zpráva BIS. A už hlavně rozumíme tomu, proč ODS a ČSSD, které si jinak předhazují kdeco, chodí kolem skandálů Lesů tiše jako po pěšině. Závěry kontroly NKÚ jsou zdrcující a potvrzují nejhorší podezření: Lesy byly tak či onak pokoutním zdrojem pro financování partají. Teď musí nastoupit policie - a je úplně jedno, jestli chytí sumce nebo čudlu. Tenhle lesní rybník je nutno vypustit celý, ať už se na dně bude plácat cokoli.

Výstavba kanalizace a čistírny odpadních vod byla nedávno zahájena v Brodku u Přerova a v místní části Luková. Celkové náklady na realizaci jsou 142 mil. Kč včetně DPH, přičemž 85 % uznatelných nákladů uhradí dotace Evropské unie v rámci Operačního programu Životní prostředí a 5 % uhradí český stát prostřednictvím Státního fondu pro životní prostředí. Zbylé prostředky poskytne obec. Podle projektu firmy Voding Hranice, spol. s r.o., kanalizaci a čistírnu vybuduje divize Olomouc závodu OHL ŽS, a.s. Česká republika. Dokončení zakázky je plánováno na polovinu června příštího roku.

Pět velkých amerických společností plánuje spolupráci při vývoji a využití umělých hmot vyrobených z rostlinných zdrojů. Jsou to Coca-Cola, Ford Motor, H.J. Heinz, Nike a Procter & Gamble. Umělá hmota vyrobená z rostlinných zdrojů by snížila využívání fosilních paliv.
Cílem je, aby nový plast byl z udržitelných zdrojů a komerčně realizovatelný. Spolupráce na vývoji bude stavět na "rostlinné lahvi" společnosti Coca-Cola, lahev je z 30 procent vyrobena z cukrové třtiny. Firma Heinz již získala od Coca-Coly licenci na tuto technologii a chce ji využít u některých svých lahví na kečupy.
Všechny jmenované společnosti v současnosti ve výrobě používají PET, tedy polyethylentereftalát. PET se využívá pro různé produkty od umělohmotných lahví, oděvů a obuvi po koberce a automobily. K jeho výrobě je však potřeba ropa, napsala agentura Reuters.

Spotřeba některých biopaliv po růstu z posledních sedmi let v prvním čtvrtletí letos poprvé začala klesat. Takzvaných methylesterů mastných kyselin (FAME), které se využívají jako součást bionafty, se za první tři měsíce meziročně spotřebovalo o dvě procenta méně, tedy 61 215 tun. U bioetanolu, který se přimýchává do benzinu, naopak spotřeba o tři procenta rostla - na 19 512 tun .)

Tři studenti zlínské Univerzity Tomáše Bati vyvinuli sedačku z tvrdých papírových kartonů, do kterých se balí solární panely. Obsadili 5. místo v kategorii Potenciál.
Sedačku lze lehce rozložit i složit a je velmi levná. "Bude stát kolem čtyř stovek. Chceme ji nabízet například studentům, kteří na drahý nábytek nemají. Navíc je ekologická, využívá totiž odpad," říká členka týmu, šestadvacetiletá Monika Bajerová.


Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí