zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Olomouckém kraji přibudou dvě přírodní památky

12.06.2012
Chráněná území
V Olomouckém kraji přibudou dvě přírodní památky

Lesy u Bezuchova a Přestavlcký les na Přerovsku budou od poloviny června nově zařazeny mezi přírodní památky soustavy Natura 2000 v Olomouckém kraji. Naopak dvě lokality na Prostějovsku svoji ochranu ztratí. ČTK to dnes sdělil mluvčí hejtmanství Ivo Heger. V Olomouckém kraji existuje 79 přírodních památek, z toho 61 z nich je v působnosti krajského úřadu.

"Cílem soustavy chráněných území Natura 2000 je zabezpečit ochranu těch druhů živočichů, rostlin a typů přírodních stanovišť, které jsou z evropského pohledu nejcennější, nejvíce ohrožené, vzácné či omezené svým výskytem jen na určitou oblast," uvedl náměstek hejtmana Pavel Horák (KDU-ČSL).

Lesy u Bezuchova se rozkládají v katastrálním území obcí Pavlovice u Přerova, Prusínky, Hradčany na Moravě, Šišma, Kladníky a Bezuchov. Jejich celková výměra činí zhruba 249 hektarů a jsou zde významná společenstva dubohabřin, smíšených jasanovo-olšových lužních lesů a rozsáhlých luk. Přírodní památka Přestavlcký les je v katastru obcí Dobrčice, Přestavlky u Přerova a Stará Ves u Přerova na ploše asi 208 hektarů. I zde jsou chráněny vzácné a pro danou oblast dříve typické dubohabřiny a sečené louky nížin až podhůří.

Naopak u dvou přírodních památek bude ochrana zrušena. V lokalitě Pod panským lesem na Prostějovsku odborníci při průzkumu nezjistili výskyt ohroženého upolínu nejvyššího. "Také u přírodní památky Prameniště Hamerského potoka U velké jedle na Prostějovsku se již v území nevyskytují žádné zvláště chráněné druhy živočichů či rostlin a lesní porosty tam nemají z pohledu ochrany přírody a krajiny žádný mimořádný význam," dodal Horák.

Olomoucký kraj na přípravu vyhlašování nových přírodních památek využívá projektu za 10,2 milionu korun, které získal z evropského Operačního programu Životní prostředí. Povinnost vyhlašovat chráněná území je dána zákonem.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí