zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ford Focus 1.0 EcoBoost: 16 světových rekordů!

14.06.2012
Ekologická auta
Ford Focus 1.0 EcoBoost: 16 světových rekordů!

Nedávno uvedl Ford na trh svůj kompaktní model Focus s úsporným zážehovým agregátem 1.0 EcoBoost a příznivé ohlasy trhu na malý agregát s výkonem až 92 kW podpořil ukázkou jeho dynamických schopností. Focus s tímto agregátem totiž překonal šestnáct rekordů Mezinárodní automobilové federace na trasách od jednoho kilometru až po 4104,7 km.

Po zkušební trati CERAM ve francouzském Mortefontaine jezdili dva dny třemi identickými vozy Focus 1.0 EcoBoost v sériovém provedení soutěžní jezdec Jari-Matti Latvala a osm novinářů z Francie a USA. Jejich cílem bylo dosažení rychlostních rekordů v dané objemové třídě. Každý z vozů bylo nutné před rekordním pokusem zajet pod dohledem oficiálního komisaře FFSA (Fédération Française du Sport Automobile), tři vozy následně stanovily světové rekordy v kategorii do jednoho litru pracovního objemu na trasách jeden kilometr a jedna míle s pevným i letmým startem, dále dosáhly rekordní průměrné rychlosti na úsecích od 10 km do 4104,7 km a nejvyšší průměrné rychlosti po měřenou dobu šesti, dvanácti a čtyřiadvaceti hodin.

"Tento motůrek klame tělem, pokud jde o dynamiku," řekl Latvala, který obvykle "v práci" jezdí soutěžním speciálem Ford Fiesta RS WRC o výkonu 224 kW. "Dosažené rekordy prokázaly, že 1.0 EcoBoost dokáže být stejně zábavný jako úsporný."
Nejvyšší průměrné rychlosti 191,056 km/h bylo dosaženo při pokusu o překonání světového rekordu v nejvyšší průměrné rychlosti po dobu jedné hodiny.

Focus EcoBoost 92 kW zvládne akceleraci 0 - 100 km/h za 11,3 s a vyvine nejvyšší rychlost 193 km/h, kombinovaná spotřeba činí 5,0 l/100 km, což odpovídá emisím CO2 na úrovni 114 g/km. Verze s výkonem 74 kW pak má nejnižší spotřebu paliva ve své třídě, pouhé 4,8 l/100 km (emise CO2 109 g/km).

Zdroj: www.ifleet.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí