zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Fond ASEKOL v pátém roce

21.06.2012
Odpady
Zpětný odběr
Fond ASEKOL v pátém roce

Fond ASEKOL letos podpoří 45 projektů v celkové výši dotace dvou milionů korun. O příspěvek se ucházelo celkem 73 obcí, nevládních neziskových organizací, provozovatelů sběrných dvorů, ale například i Karlova univerzita nebo Akademie věd České republiky. Samotná realizace všech vybraných projektů by měla být dokončena do konce roku.

Pátý ročník grantového řízení Fondu ASEKOL nabídl zájemcům o dotaci čtyři již tradiční programy; Rekonstrukce, Intenzita, Osvěta a po roční přestávce také tematický okruh Výzkum. Ten se v letošním roce zaměřuje na často diskutované téma získávání tzv. prvků vzácných zemin (lanthanoidů) z recyklovaných elektrospotřebičů, nikoliv z primárních zdrojů. Nejvíce žádostí bylo podáno jako každý rok do programu Rekonstrukce, v kategorii Výzkum se přihlásily dva subjekty.

>>Nejčastěji se na nás obracely obce nebo firmy se žádostí o zabezpečení sběrných dvorů nebo úpravy a rozšíření kontejnerových stání pro tříděný odpad,<< připomíná Mgr. Pavel Drahovzal, který v Radě Fondu ASEKOL zastupuje Svaz měst a obcí ČR a je jejím předsedou. >>Jsme však velmi rádi, že také program Výzkum si našel své zájemce. Projekty, které se v něm ucházely o dotaci, považujeme za velmi kvalitní a přínosné. Proto jsme je vybrali oba přihlášené a těšíme se na jejich výsledky,<< dodává předseda rady fondu. Nejvyšší příspěvek 0,1 mil. Kč obdržel projekt rekonstrukce kontejnerových stání v Plzni a stejnou částku právě projekty Přírodovědecké fakulty UK v Praze a Ústavu chemických procesů AV ČR z programu Výzkum.

Přihlášené projekty opět hodnotila devítičlenná Rada Fondu ASEKOL, kterou tvoří zástupci výrobců, Svazu měst a obcí a Sdružení veřejně prospěšných služeb. Stejně jako celá činnost neziskové společnosti ASEKOL, také Fond ASEKOL je financován klienty systému - výrobci a dovozci elektrozařízení. Člen rady fondu Ing. Vladimír Doležal ze společnosti SONY Czech, s. r. o., k tomu říká: >>Fond ASEKOL se zrodil z naší priority podporovat partnery, kteří se podílejí na plnění našich zákonných povinností a tím pomáhají chránit životní prostředí. Po pěti letech existence fondu můžeme zodpovědně říci, že se podařilo přispět ke vzniku a realizaci mnoha důležitých a prospěšných projektů, které v nyní plní svůj cíl.<<

Fond ASEKOL založený neziskovou společností ASEKOL dosud podpořil 194 projektů, přičemž jeho celkový příspěvek se vyšplhal na téměř 13 milionů korun.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí