zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Energeticky nenáročné stavby z odpadu: Udržitelná samostatnost pro každého

23.06.2012
Ekologické stavění, bydlení
Energeticky nenáročné stavby z odpadu: Udržitelná samostatnost pro každého

Udržitelnou samostatnost pro každého představují stavby Michaela Reynoldse, přezdívaného též architekt odpadu. Jedna taková by pro veřejnost mohla vyrůst i v Praze-Troji.

Obrázky nízkoenergetických nebo pasivních domů běžně vídáme ve sdělovacích prostředcích či >>in natura<<. Avšak jak si představit budovy s téměř nulovou spotřebou energie, které mají v našich městech a obcích vznikat od roku 2019 v případě novostaveb veřejných budov a o něco později bytových domů?

Fotografie ukazují interiér a exteriér jednoho z obydlí (tzv. zemělodí), která ve vysokohorské poušti Nového Mexika, ale i jinde po světě včetně Evropy, staví architekt Michael Reynolds. Jejich základním stavebním materiálem jsou plechovky, skleněné a PET lahve, staré pneumatiky, igelitové tašky, jíl a cement. Lze je budovat v různých klimatických podmínkách a různé náročnosti provedení. Architekt je se svým týmem a se zapojením místních obyvatel pomáhá stavět i v oblastech postižených přírodními živly, kde jsou využívány také coby školy.

Tyto stavby fungují jako samostatné energeticky udržitelné jednotky, jejichž provozní náklady a energetická náročnost jsou podle zveřejněných informací téměř nulové. Představují variantu i pro případ, že by na Zemi došlo k vyčerpání neobnovitelných zdrojů.

UDRŽITELNOST PRO KAŽDÉHO

Stavby disponují vlastním zdrojem energie (vítr, slunce), vody (filtrovaná a později recyklovaná dešťová voda), tepla (tepelná hmota) a vlastní kanalizací na způsob kořenové jímky. Mohou stát kdekoliv, kde lze mít nezastíněnou jižní stranu.

>>Náš koncept funguje,<< říká Michael Reynolds. >>Nepotřebujeme nukleární energii, ani nemusíme podkopávat zem, abychom dostali plyn. Chtěl bych svoji zkušenost zprostředkovat všem lidem, aby věděli, že se nezávisle na ekonomické či politické situaci mohou mít dobře. V suchých zemích, ve vlhkých zemích, rozvinutých i nerozvinutých,<< dodává.

Vloni, při své první návštěvě ČR, projevil pražský magistrát zájem, aby architekt podobnou stavbu projektoval v ZOO či Botanické zahradě v Praze-Troji, jako informační středisko i turistickou zajímavost. Zatím není známo, zda se v rozpočtu hlavního města najdou nutné prostředky.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí