zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve většině evropských letovisek je čistá voda na koupání

23.06.2012
Voda
Ekologická dovolená, cestování
Ve většině evropských letovisek je čistá voda na koupání

Dobrá zpráva před prázdninami: 92,1 % vod pro koupání v Evropské unii splňuje předepsané minimální požadavky stanovené směrnicí o koupacích vodách.

Zhodnocení jakosti vod ke koupání pochází z poslední zprávy vydané Evropskou agenturou pro životní prostředí (EEA) a Evropskou komisí (Bathing Water Report), která hodnotí situaci na více než 22 000 místech na plážích, u řek a jezer po celé Evropě za rok 2011.

Bylo zjištěno, že 77,1 % lokalit vykazovalo výbornou jakost vody, tzn. tyto vody vyhovovaly nejpřísnějším cílovým hodnotám a představuje to tedy zlepšení o 3,5 % oproti hodnotě z předchozího roku. Přibližně 93,1 % pobřežních vod pro koupání bylo klasifikováno jako "dostačující" nebo vyhovující méně přísným povinným hodnotám (meziroční nárůst o 1 %). Méně než 2 % vod bylo nevyhovujících.

Vynikající jakost vody ke koupání byla hlášena z Kypru, Chorvatska, Malty a Řecka. Na druhé straně žebříčku stojí Nizozemsko, Bulharsko, Lotyšsko, Lucembursko a Belgie, které měly relativně nízký podíl lokalit splňujících přísné cílové hodnoty, především u vnitrozemských vod.

Obecně se kvalita vody pro koupání v zemích EU od roku 1990 výrazně zlepšila. Počet pobřežních vod nesplňujících opatření směrnice o vodách pro koupání klesl z 9,2 % v roce 1990 na 1,5 % v roce 2011, u vnitrozemských oblastí byl zaznamenán pokles z 11,9 % na 2,4 %, což je nejméně za celé sledované období.

Více informací naleznete na stránkách EEA zde.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí