zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pro příjemce kotlíkové dotace je připraveno dalších 40 milionů korun

18.06.2012
Dotace
Vytápění, zateplení
Pro příjemce kotlíkové dotace je připraveno dalších 40 milionů korun

V rámci společného programu Ministerstva životního prostředí a Moravskoslezského kraje je vyhlášena 2. výzva k podávání žádostí o poskytnutí finančních prostředků na tzv. kotlíkovou dotaci. Tyto peníze bude proplácet Státní fond životního prostředí ČR. Podpora se týká výměny stávajících ručně plněných kotlů na tuhá paliva za nové nízkoemisní automatické kotle. Program je určený výhradně pro Moravskoslezský kraj.
"Obyvatelé Ostravy a dalších míst Moravskoslezského kraje mají možnost alespoň částečně zlepšit prostředí, ve kterém žijí. Pro Ministerstvo životního prostředí a pro mě osobně je pomoc tomuto regionu prioritou. MŽP letos na jaře jasně deklarovalo, že je do první fáze programu od června letošního roku do června příštího roku schopné do kotlíkových dotací alokovat částku až 100 milionů korun. Pevně věřím, že hejtmanství Moravskoslezského kraje svoji část, tedy druhých 100 milionů, dokáže poskytnout a bude tak chtít řešit jeden z hlavních problémů kraje, špatné ovzduší. Ministerstvo i kraj se na programu podílejí stejným dílem. Pokud by vedení kraje tuto částku pro program nezabezpečilo, budeme se na ministerstvu snažit najít takovou cestu, aby peníze mohly dostat i jiné kraje, které také bojují se špatným ovzduším. Moravskoslezský kraj není jediný," říká ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Pro 2. výzvu je připraveno 40 milionů, z toho 20 milionů korun z rozpočtu resortu životního prostředí, 20 milionů korun z financí Moravskoslezského kraje. Jednou z podmínek programu je, že Ministerstvo životního prostředí a Moravskoslezský kraj se na podpoře zlepšení kvality ovzduší v Moravskoslezském kraji formou kotlíkové dotace podílí stejnou měrou. Ministerstvo životního prostředí po vyhodnocení pilotního projektu slíbilo, že je schopné v první fázi celého programu, tj. od června tohoto roku do června příštího roku, alokovat celkem 100 milionů korun.

Moravskoslezský kraj se potýká s velkým znečištěním ovzduší jak z velkých průmyslových podniků a dopravy, tak i z domácností, které spalující tuhá paliva. Cílem programu je snížit znečištění ovzduší v této oblasti.
"Na získání prostředků v 1. výzvě, kterou jsme vyhlásili letos na jaře, lidé podali žádosti během několika hodin. Celkem jsme obdrželi 562 žádostí," říká ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Na základě 1. výzvy dostalo dotaci přes 330 žadatelů. Státní fond životního prostředí ČR na ni poskytl přibližně 10 milionů korun. Stejně jako Moravskoslezský kraj.

Oproti pilotnímu programu se podpora rozšířila i na kotle na biomasu. Pro žadatele o dotaci budou již zítra a v neděli otevřeny prostory pro příjem žádostí v Ostravě a v Třinci od 8 do 13 hodin. Oproti pilotnímu programu si tak žadatelé mohou zvolit ze dvou podacích míst, kde žádost odevzdají.

Ministerstvo tuto dotační aktivitu zahrnulo rovněž do svého Akčního plánu pro Moravskoslezský kraj na rok 2012, který obsahuje souhrn kroků, opatření a aktivit vedoucích ke zlepšení kvality ovzduší. Z toho vyplývá i snížení zdravotních rizik pro obyvatele Moravskoslezského kraje. Podrobné podmínky tohoto programu a více informací naleznete na webových stránkách:

www.mzp.cz

Matyáš Vitík
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
INISOFT s.r.o.
1
12. 2020
1.12.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
8
12. 2020
8.12.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí