zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

První brněnská se vrací k zisku

21.06.2012
Energie
První brněnská se vrací k zisku

První brněnská strojírna, společnost s více než 190letou tradicí, která se před 10 lety nacházela takřka na pokraji zániku, zažívá po rozsáhlé restrukturalizaci nový rozvoj.

Tradičnímu dodavateli kotlů pro energetiku, se podařilo navýšit celkový roční obrat o 57 %, a to ze 139 milionů v roce 2010 na 244,5 milionu korun v roce 2011. V uplynulém roce hospodařila se ziskem sedm milionů.

Jako součást Energetického a průmyslového holdingu se tato dodavatelsko-inženýrská společnost specializuje se na projektování a výstavbu tepláren, pro která má vlastní řešení kotlů na spalování obnovitelných zdrojů, zejména biomasy, a obnovu teplárenských kotlů. Firma zaměstnává 50 specialistů a další desítky pracovníků u svých subdodavatelů.

V loňském roce společnost dokončila rekonstrukci škvárového hospodářství v teplárně Dalkia v Krnově a komplikovanou výstavbu elektrárny Iranshahr v Iránu. V současnosti realizuje výstavbu kotle na spalování biomasy pro teplárnu Domoradice v Českém Krumlově a kotel ve slovenské Žarnovici.

Hlavní náplní společnosti je dnes především výstavba kogeneračních teplárenských kapacit na využití obnovitelných zdrojů energie, zejména ekologického spalování biomasy. V této oblasti byla společnost například dodavatelem speciálního kotle na spalování zemědělské biomasy pro bioelektrárnu v Kutné Hoře.

Ta je ve střední Evropě z pohledu paliva unikátním projektem. Kromě technologie kotlů na spalování dřevní štěpky a slámy disponuje technologií na ekologické spalování výlisků vznikajících při výrobě olejů, odpadu z výroby bioethanolu a také na spalování tříděného městského odpadu.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí