zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Praha: Svoz a využití nápojových kartonů (tetrapacků)

30.06.2012
Recyklace
Praha: Svoz a využití nápojových kartonů (tetrapacků)
Kde končí nápojové obaly vytříděné Pražany?

Vytříděné kartony z celé Prahy se nejprve navezou na speciální linku, kde jsou slisovány do balíků a ty se pak odvezou do papíren na recyklační zpracování.

Tyto papírny jsou vybaveny zařízením pro oddělení jednotlivých vrstev. To probíhá vířivým rozvlákněním, kdy se na sítech zachytí kvalitní dlouhá papírová vlákna. Zbytky polyethylenu lze energeticky využít přímo v papírně při výrobě páry nebo pro ohřev vody.

Alternativou zpracování vícevrstvých obalů je jejich využití ve stavebnictví, kdy se rozdrtí a za tepla lisují do desek či panelů. Do připravovaného projektu jsou samozřejmě zařazeny i sběrné dvory hlavního města Prahy, takže pokud máte chuť třídit nápojové kartony, ale zrovna v místě vašeho bydliště ještě není speciální nádoba, můžete nashromážděný odpad odevzdat v nich. Zavádění tříděného sběru této komodity je samozřejmě spojeno s rozmanitými problémy, zádrhely a nedokonalostmi, ovšem mějme na paměti, že jde o projekt pilotní, který má případné mouchy vychytat. Pokud pilotní projekt prokáže, že třídění nápojových kartonů v Praze má smysl, pak v průběhu dalšího období dojde k jeho proměně na stálý systém.

Jak probíhá recyklace vytříděných nápojových kartonů z Prahy?

Nápojové kartony z Prahy jsou dále využity při výrobě papíru. Nejprve se oddělí jednotlivé vrstvy (papíru, polyethylenu a hliníku) ve vířivém rozvlákňovači, který je naplněn celými nápojovými kartony a vodou. Rozvlákňování trvá 15 - 30 minut a během této doby dojde k rozvolnění celulózových (papírových) vláken a vytvoření vodné suspenze - tzv. vlákniny. U tohoto postupu není nutné používat pomocné chemikálie ani teplou vodu. Záleží však na materiálové čistotě, znečištění by nemělo být větší než 10 %. Z tohoto důvodu je rozvlákňovač vybaven systémem umožňujícím účinné odstranění nevláknitých materiálů (zbytků nápojů, polyethylenových a hliníkových fólií, tiskařských barev, bláta, písku, kovového odpadu a jiných cizorodých látek), které by jinak zahltily agregát. Vířivým rozvlákněním se získá z nápojových kartonů 70 - 90 % celulózových vláken. V papírně jinak nevyužitelné zbytky vrstev hliníkových a polyethylenových fólií jsou energeticky využity - spalovány při výrobě páry. Horká pára je využita při sušení buničiny a při výrobě elektřiny pro potřeby rozvlákňovacího procesu.

ZDROJ:www.praha-mesto.cz, kráceno, upraveno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
17
12. 2019
17.12.2019 - Seminář, školení
Praha, Occidental
INISOFT s.r.o.
18
12. 2019
18.12.2019 - Seminář, školení
Olomouc, Comfort Olomouc Centre
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
8
1. 2020
8.1.2020 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
EKONOX s.r.o.
17
1. 2020
17.1.2020 - Seminář, školení
Pardubice, Hotel Labe
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí