zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hasiči vysbírali od lidí téměř 800 tun elektroodpadu

03.07.2012
Zpětný odběr
Hasiči vysbírali od lidí téměř 800 tun elektroodpadu

Hasiči v malých městech a vesnicích v posledním roce nezaháleli. Kromě hašení požárů si totiž 491 SDH (Sdružení dobrovolných hasičů) vzalo v rámci projektu Recyklujte s hasiči na starost i pomoc s recyklací elektroodpadu. Jejich snaha se vyplatila. Jen za rok spolupráce se jim podařilo shromáždit 782 tun vysloužilých elektrospotřebičů. To představuje úsporu 371 tun železa, 460 tisíc litrů ropy a roční spotřebu elektřiny obce s 600 obyvateli.

Projekt "Recyklujte s hasiči" kolektivního systému ELEKTROWIN odstartoval v dubnu 2011. "Skutečnost, že za jediný rok lidé hasičům odnesli bezmála 800 tun nepotřebných elektrozařízení, vysoce předčil naše počáteční očekávání," říká Roman Tvrzník, generální ředitel ELEKTROWIN a.s. a dodává: "Obyvatelé menších měst si hlavně pochvalují, že mají možnost vyhodit staré elektrické spotřebiče přímo v místě svého bydliště a nemusejí s nimi nikam daleko jezdit."

Princip celého projektu je velmi jednoduchý. "Hasiči ve svých obcích organizují sběr podle svých možností. Většinou stanoví místo a den, kdy se mohou lidé se svými vysloužilci dostavit. Po skončení akce hasiči nahlásí počet sesbíraných kusů, do týdne si pro ně přijede svozová firma a následně je zajištěna jejich ekologická recyklace," uzavírá Roman Tvrzník. Za svoji pomoc získávají hasiči od kolektivního systému ELEKTROWIN finanční odměnu.

Projekt "Recyklujte s hasiči" přijali dobrovolní hasiči s nadšením. "Celý tento program bych hodnotil velmi pozitivně. Nejenže si mnohý sbor tímto projektem rozšířil spektrum aktivit, které pro obyvatele dobrovolní hasiči vykonávají, ale účastí v programu přispěli do svých rozpočtů," říká ředitel kanceláře Sdružení hasičů, pan inženýr Jan Aulický.

ELEKTROWIN a.s., je největším kolektivním systémem zaměřeným na zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů v České republice. Od svého založení v roce 2005 již zrecykloval na 130 000 tun vyřazených elektrospotřebičů. Společnost zajišťuje sběr, zpracování, využití a odstranění elektrozařízení a elektroodpadu. Zaměřuje se na chladící zařízení, velké a malé elektrospotřebiče, elektrické a elektronické nástroje. Společnost je nezisková, jejími akcionáři jsou přední výrobci velkých a malých domácích spotřebičů. Sběrnou síť tvoří na 1300 sběrných míst ve více než 950 městech a obcích, skoro 2600 provozoven posledních prodejců a mobilní svozy ve více než 4000 obcích.

Pro více informací, prosím kontaktujte:

Táňa Pokorná
Email: tpokorna@elektrowin.cz,
Tel.: 731 492 677

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí