zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Černé skládky a poházené odpadky trápí starosty, obce stojí úklid naprosto zbytečně peníze

04.07.2012
Odpady
Černé skládky a poházené odpadky trápí starosty, obce stojí úklid naprosto zbytečně peníze

Prachaticko - Obce chtějí s bordeláři bojovat, chytit někoho za ruku ale není snadné.

Černé skládky jsou trnem v oku mnoha starostům. Nejen, že kazí okolí obcí, ale jejich odstraňování stojí všechny obyvatele každoročně tisíce korun. V mnoha případech navíc původci skládek ani nepocházejí z obce, na jejímž území se nepořádek objeví. A pokud se někoho doslova nepodaří chytit za ruku při činu, nezbývá obci než znovu zbytečně vynakládat peníze na odstranění skládek. Jak například potvrdila starostka Ktiše, stojí každoročně obyvatele obce boj s černými skládkami desítky tisíc korun.

V případě, že se odpad objeví na obecním pozemku, zodpovídá za jeho odstranění obec. Když najde nepořádek někdo na svém pozemku, je povinen odstranit ho na vlastní náklady. Jak se Ilona Mikešová shoduje s dalšími oslovenými starosty, je přitom nutné skládku vždy odstranit co možná nejdříve. Problémy s černými skládkami mají například také Malovičtí. Zde se ale podle starostky obce Martiny Hejné častěji než o pytle s odpadem jedná o materiál vzniklý při bourání zděných objektů.
.
Ve Zdíkově se podařilo rozvoj černých skládek zamezit jednoduchým opatřením. Jak vysvětlil starosta obce, v dřívější době platil v obci systém svozu odpadu na známky. V praxi to znamenalo, že si obyvatelé města zakoupili za třicet korun známku, kterou na kontejner vylepili ve chvíli, kdy ho potřebovali vyvézt.

"Byly ale i takové rodiny, kterým kontejner vyváželi třeba jen čtyřikrát do roka. Snahou bylo samozřejmě vyvážet co nejméně, což zakládání černých skládek nechtěně podporovalo," informoval Zdeněk Kantořík.

Přístup obyvatel změnilo zavedení paušálního poplatku, který byl dlouhou dobu čtyři sta korun a loni se zvýšil ještě o stokorunu, tedy na maximální částku povolenou zákonem. Tento poplatek platí každý obyvatel obce a je přitom jedno, kolik popelnic naplní.

"Při využívání tohoto systému člověk zaplatí za jedinou popelnici stejně, jako za deset. Takže ho potom nic nesvádí k tomu, aby se snažil odpadu zbavit jinak, třeba na černé skládce," vysvětlil dále starosta.
"Místa, kde se podobný nepořádek objeví, je třeba neprodleně uklidit, jakmile totiž někdo někam odpad vyveze, hrozí, že se tam bude kupit i další", doplnil zdíkovský starosta závěrem.

ZDROJ: www.prachaticky.denik.cz, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí