zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stráský odvolán, novým ředitelem národního parku na Šumavě jmenován Mánek - reakce Hnutí DUHA

30.06.2012
Chráněná území
Stráský odvolán, novým ředitelem národního  parku na Šumavě jmenován Mánek - reakce Hnutí DUHA

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa odvolal ředitele národního parku a novým šéfem jmenoval Jiřího Mánka, dosavadní pravou ruku Jana Stráského.
Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
"Jan Stráský byl jedním slovem umanutec. Očividně nepochopil, co je národní park. Byl to státní úředník, který otevřeně říkal, že se nehodlá zdržovat dodržováním nějakých zákonů - a také podle toho postupoval. Znám řadu ředitelů národních parků u nás nebo v jiných evropských zemích, ale Stráský nemá obdoby. Během roku stihl seškrtat důležité služby pro turisty, devastovat vzácnou přírodu, ilegálně rozmístit zakázané chemické pasti u turistických stezek a vyházet špičkové odborníky."
"Jiří Mánek byl pravou rukou dosavadního ředitele a na většině špatných rozhodnutí Jana Stráského, které poškodily šumavskou přírodu, se přímo podílel. Neočekáváme, že se cokoli změní. Developeři, kteří chtějí v národním parku stavět nové lanovky a sjezdovky, musí mít z jeho nástupu velikou radost."
"Jmenování Jiřího Mánka ředitelem parku přesně zapadá do devastační politiky ministra Chalupy, který nahrazuje kvalitní úředníky a odborníky členy ODS. Jiří Mánek je člověk silně spjatý s jihočeskou ODS a jejich kmotrovskou baštou na Hluboké."
Přehled nejvýznamnějších kroků a rozhodnutí, jež Jan Stráský během půldruhého roku ve funkci učinil, většinou v součinnosti s Jiřím Mánkem:
. 7. března 2011 Jan Stráský oznámil, že rozpustí vědeckou sekci Rady národního parku. Čtrnáct ze šestnácti vědců na členství v této radě okamžitě rezignovalo.
. Březen 2011: Jan Stráský odmítl přijmout Diplom Rady Evropy za vzorně spravované chráněné území. Součástí Diplomu byly totiž podmínky pro jeho udržení, a ty by ředitele zavázovaly nadále dodržovat pravidla běžná v evropských národních parcích.
. Konec března 2011: Jan Stráský předložil plán razantního zmenšení území, která jsou v národním parku ponechána přírodě. Těžit se podle něj mělo začít například v Modravských slatích, v oblasti Ptačího potoka, v Černohorském močálu, v kaňonu Křemelné, kolem Vysokých Lávek a v Hůreckých slatích, na Smrčině, Hraničníku a řadě dalších unikátních míst s divokou přírodou. Návrh vyvolal mezinárodní skandál. Ministr Chalupa později tento plán seškrtal. Ačkoliv nikdy neprošel posouzením, zda a jak poškodí vzácnou přírodu, které vyžaduje zákon, začalo se podle něj v parku později skutečně kácet. V některých cenných místech zastavila těžbu Česká inspekce životního prostředí (například na Smrčině), jinde veřejnost (Ptačí potok). ČIŽP vede řízení o udělení pokuty (na základě oznámení Hnutí DUHA, České společnosti ornitologické a dalších odborníků).
. 19. dubna 2011: Jan Stráský začal v národním parku ilegálně používat chemii - nechal rozmístit otrávené kmeny, které ovšem hubí nejen kůrovce, ale také ostatní hmyz a při chybném umístění mohou otrávit i vodní zvířata. Zákon použití takových chemických látek v národním parku zakazuje a Jan Stráský neměl speciální povolení, které by použití jedovatých pesticidů navzdory zákazu umožnila. ČIŽP vede řízení o udělení pokuty.
. Duben 2011: Jan Stráský začal používat také metodu tzv. živých lapáků - lákat kůrovce na zdravé stromy, které pak nechal vytěžit. Na základě výzvy ČIŽP tento postup v červnu zastavil.
. Začátek května 2011: Jan Stráský vykácel kolem cest v území ponechaném přírodě všechny suché stromy a většinu jich nechal vyvézt a prodat. Turisté přišli o možnost pozorovat kolem cest divokou přírodu a ČIŽP vede řízení o udělení pokuty správě parku.
. Září 2011: Jan Stráský ze správy parku vyhodil a následně zrušil místa mnoha kvalifikovaných odborníků, kteří dělali v národním parku například výzkum zvířat, připravovali odborné podklady pro péči o přírodu, bránili černým stavbám a měli na starosti služby turistům.
Citáty Jana Stráského:
"Musíme se zamyslet nad krizovým plánem, který po určitou dobu a na určitých místech nebude vůbec brát vážně zákon o ochraně přírody..." (Právo, 15. 2. 2011)
"Kvůli trapnému rámci legislativních možností nemůžeme postupovat čistě racionálně. Nemůžeme zasahovat tak, jak bychom chtěli. Některé druhy ohrožených rostlin naše zásahy nesnesou nikdy, tetřev v určitém období taky ne..." (http://zpravy.ihned.cz/c1-53193170-klaus-nejvetsim-nebezpecim-pro-sumavsky-park-jsou-aktiviste)
"Bavím se jenom s lidmi, kteří uznávají, že je kalamita, pač jinak to nemá smysl..." (beseda v domě OSN 8.9.2011, http://soundcloud.com/mojzis/diskuse-o-sumave-dum-osn-08-09)
"Zákon je dodržován tím, že bude neustále porušován, ale jeho porušování bude kryto jím umožněnými výjimkami." (Deník, 27. 4. 2012 - www.denik.cz/z_domova/ropaka-i-zelenou-perlu-2012-ziskal-sef-parku-sumava-strasky-20120427.html)
"Tady je třeba udělat ten velmi nepopulární řez a vzít kůrovci potravu předem. Neboli kácet zdravý les." (Lidové noviny, 12. 3. 2011, www.silvarium.cz/zpravy-z-lesnictvi/strasky-na-boj-o-sumavu-mam-rok)
Další citáty Jana Stráského jsou k pobavení a zamyšlení návštěvníků parku ztvárněny ve skulptuře rozcestníku v Prášilech. Námět, koncept a realizace ing. arch. Ivan Adam, spolupráce Tomáš Hauser, autentické citáty Jan Stráský, texty Josef Váchal:
www.facebook.com/media/set/?set=a.195089463888417.51315.149520861778611&type=1
Kontakt:
JaromírBláha,telefon731463929,emailjaromir.blaha@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí