zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Úvod do mikrogenerace

09.07.2012
Energie
Úvod do mikrogenerace

Co je kogenerace ?

Kogenerace je současná výroba energie a tepla. Tato definice není úplně přesná, protože všechna zařízení, která vyrábějí elektřinu, vyrábějí současně také teplo. Například auto vyrábí energii (pohybovou) a teplo, ale nemůžeme je považovat za kogenerační jednotkou, protože převážná část vzniklého tepla nemá praktického využití. Pojem kogenerace lze použít tam, kde je energie a teplo současně plně využito.

Zařízení funguje a vypadá velmi podobně jako normální plynový kotel, který se běžně používá v domácnostech. Kromě toho je však zařízení schopno vyrábět elektrickou energii. Přínosem mikrokogeneračních jednotek je zejména snížení nákladů na vytápění a nákladů spojených se spotřebou elektrické energie.

Použití mikrokogenerační jednotky (MKJ), je jednou z nejlepších možností, jak zefektivnit využití konvenčních energetických zdrojů (zemní plyn, bioplyn apod.) a zároveň snížit vliv na životní prostředí.

Dnešní energické potřeby domácností jsou především teplo a elektrická energie. Potřeba elektrické energie pro obytné objekty je v součastnosti zajištěna především pomocí distributorů (ČEZ, E.ON), na rozdíl od energie tepelné, kterou je možné zajistit i přímo, použitím klasického kotle ať už na zemní plyn či tuhá paliva.

Mikrokogenerace přispívá ke zlepšení stability elektrizační soustavy např. pokud by došlo k výpadku velké výrobny elektrické energie. Mikrokogenerace představuje velký ekonomický potenciál, jak pro dodavatele, výrobce, tak i pro celou společnost.

Princip funkce mikrokogenerační jednotky

Elektrická energie vzniká ve všech elektrárnách roztočením elektrického generátoru pomocí turbíny. Teplo nutné k výrobě páry, která turbínu pohání, se většinou získává spalováním uhlí nebo štěpením jader uranu. Velká část tepla však není využita a je bez užitku vypouštěna do ovzduší. Účinnost výroby v tepelných elektrárnách se pohybuje kolem 30%, nejmodernější paroplynové elektrárny pak mají účinnost kolem 50%, ovšem k dalším ztrátám ve výši asi 11% dochází při transformaci a dálkovém přenosu elektrické energie.

Dále a obrázky na: www.cne.cz

ZDROJ: www.cne.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí