zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Američané prý mění svůj názor na zprávy o klimatických změnách

09.07.2012
Klimatické změny
Američané prý mění svůj názor na zprávy o klimatických změnách

Američané, kteří donedávna považovali zprávy o klimatických změnách za mlhavý koncept, mění názor. Ředitelka Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA) Jane Lubchencová dnes prohlásila, že na tom mají podíl například nedávné rozsáhlé požáry v Coloradu.

Na univerzitním fóru v Austrálii Lubchencová přiznala, že názory Američanů se mění s tím, jak přibývá případů extrémního počasí a událostí s tím souvisejících. Vyděsily je například požáry, které letos zasáhly Colorado, zničily 350 domů a zabily dva lidi. Dostatečně přesvědčivé jsou podle ní pro Američany také rekordně teplá jara i hurikány, objevující se dříve než obvykle.

"Mnoho lidí na světě začíná věřit, že se podnebí mění a že se to projevuje v reálném čase. Alespoň v USA jsme svědky stále extrémnějšího počasí a s tím souvisejících jevů. Lidé v USA mění názor, jakmile na vlastní kůži zažijí něco, co je podle nich přímo spojeno s klimatickou změnou," prohlásila Lubchencová před univerzitním fórem v Canbeře.

Loňské jaro bylo v USA nejteplejší od roku 1895, kdy se začaly teploty měřit. Potřetí od začátku registrace hurikánů v roce 1851 se vytvořily dva hurikány před sezónou, která začíná 1. června.

Lubchencová řekla, že žádný klimatický jev se nedá považovat za přímý důsledek širší klimatické změny, ale je prý zřejmé, že extrémních jevů trvale přibývá, na což se upozorňovalo v debatách o zvyšování koncentrace takzvaných skleníkových plynů.

NOAA je prý zavalen požadavky na poskytnutí informací o změnách a předpovědi počasí. Na úřad se prý obracejí soukromníci, podniky, obce i plánovači z celých USA.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí