zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ŠKODY Z LETNÍCH BOUŘEK PŘESÁHLY 160 MILIONŮ KORUN

12.07.2012
Havárie
Klimatické změny
ŠKODY Z LETNÍCH BOUŘEK PŘESÁHLY 160 MILIONŮ KORUN

Bouřky, které se nad územím České republiky vyskytovaly ve větší míře od 30. června, napáchaly do dnešního dne škody na majetku klientů ČP vysoké škody. Během řádění tohoto živlu na větších územích i malých lokalitách se přitom vyskytovala celá řada příčin, které majetek ničily - od povodní a záplav, přes krupobití, údery blesku až po vichřici a pády stromů.

"Nejvíce škod nám klienti hlásí v souvislosti s krupobitím, evidujeme aktuálně téměř 1600 případů s předpokládanou škodou v hodnotě 110 milionů korun. Nejvíce kroupy ničily budovy, zahradní zařízení a osobní automobily ve středních Čechách, konkrétně v okolí Příbrami. Mobilní technici z místa hlásili kroupy velikostí překračující slepičí vejce," říká Radim Nekov, vrchní ředitel Úseku likvidace občanského pojištění ČP. Podle aktuálních statistik následují za krupobitím co do četnosti tyto živly:

- vichřice (850 případů za cca 25 milionů korun)
- povodeň/záplava (750 případů za cca 16 milionů korun)
- úder blesku (590 případů za cca 10,5 milionu korun).

Mezi další postižené oblasti co do počtu pojistných událostí se řadí kromě středních také východní Čechy, kde ČP eviduje 1000 případů především ve spojitosti s lokálním řáděním vichřice a krupobití. Následuje oblast jižních a západních Čech (720 nahlášených škod), kde se naopak klienti potýkali s rozvodněnými řekami a vodou z polí, svahů či kanalizací, která zaplavila sklepy a přízemí obytných domů. "Průměrnou očekávánou výši škody na majetku nyní předpokládáme zhruba 43 000 korun," doplňuje Radim Nekov.

Aktuální bouřky rovněž přinesly nové zkušenosti v oblasti hlášení škod. "Klienti více než dříve k hlášení využívají webové stránky České pojišťovny, kam mohou přikládat rovnou i fotografie z místa škody nebo další dokumenty. Zcela v premiéře pak klienti hlásí škody na svém majetku také prostřednictvím aplikace Pojišťovna, kterou mají nainstalovánu ve svém mobilním telefonu," říká Radim Nekov. Ve větší míře se také likvidátoři České pojišťovny setkávají s hlášeními doslova v přímém přenosu, kdy mnohdy v telefonu ještě slyší hromy či déšť a klienti ihned vypočítávají, jaké škody jim vznikly nebo právě vznikají. Mobilní technici ČP jsou od minulého týdne v terénu a na zvlášť postižených lokalitách jsou jejich týmy dále posilovány.

Vzhledem k dovoleným a také faktu, že některé nemovitosti - platí to zvlášť pro rekreační objekty - jejich majitelé po bouřkách v minulých dnech ještě nenavštívili, očekává Klientské centrum ČP další masivní nahlašování škod v průběhu tohoto týdne. Jen v průběhu pondělí 9. července likvidátoři zaregistrovali téměř 1500 škod. Škody je možné nahlásit jak telefonicky na klientské lince 841 114 114, tak přes webové rozhraní na www.ceskapojistovna.cz, na pobočkách České pojišťovny nebo přes mobilní aplikaci Pojišťovna.

Pro další informace kontaktujte:
Jan Marek, odbor komunikace ČP, tel: 224 555 897, mobil: 725 895 111, jan.marek@ceskapojistovna.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí