zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Volavka vlasatá se objevila po deseti letech opět v Záhlinicích

14.07.2012
Příroda
Volavka vlasatá se objevila po deseti letech opět v Záhlinicích

Volavka vlasatá je v České republice poměrně vzácným hostem. Za posledních 50 let byla zjištěna pouze asi 30x. Jejím domovem je jih Evropy a okolí Černého a Kaspického moře.

Jde o poměrně drobnou volavku, jejíž délka těla nepřesahuje 49 cm a rozpětí křídel mívá do 85 cm. Je krémově hnědá a v letu jsou dobře vidět její bílá křídla. Dospělí ptáci mají prodloužená pera na šíji, která vypadají jako dlouhé vlasy. Zobák má modravý s černou špičkou.

Volavka vlasatá se živým vodním hmyzem, obojživelníky a drobnými rybkami. Na zimu odlétá do Afriky. Do ČR se zatoulává pouze vzácně. Na rybnících v Záhlinicích se letos zdržuje od 4. července a dělá tím velkou radost ornitologům. Naposledy ji zde totiž pozorovali před deseti lety v dubnu v roce 2002.

Podle členů Moravského ornitologického spolku, kteří se věnují pozorování a ochraně ptáků nejde o jediného vzácného ptáka, který se letos objevil na rybnících u Záhlinic na Kroměřížsku. Již zde pozorovali i dvě volavky stříbřité, turpana černého, zrzohlávky rudozobé, poláka malého, tenkozobce opačného, párek pisil čáponohých, vodouše štíhlého, slučku malou, bekasinu větší, chřástala kropenatého, jeřáby popelavé, orla mořského, luňáka hnědého i červeného, rybáka velkozobého, bělokřídlého i bahenního a racka černohlavého. Letos zde navíc zahnízdily i husy velké.

Jiří Šafránek
místopředseda MOS
606 324 763

Foto: Zdeněk Němeček a Jiří Šafránek

12. 7. 2012


Volavka vlasatá, foto J. Šafránek Volavka vlasatá, foto J. Šafránek
Volavka vlasatá, foto Z. Němeček Volavka vlasatá, foto Z. Němeček
Volavka vlasatá, foto Z. Němeček Volavka vlasatá, foto Z. Němeček
Nastavení fotogalerie
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí