zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Turistické cedule se nyní vejdou do mobilu

21.07.2012
Ekologická dovolená, cestování
Turistické cedule se nyní vejdou do mobilu

Turista se prochází po ptačí stezce na Říčansku u Prahy, místo klasických informačních cedulí ale nachází jen malé cedulky s černobílými rastrovanými čtverci. Přikládá k nim svůj mobilní telefon, který pomocí fotoaparátu čtverce načte a okamžitě je propojí s obsahem na internetu. Mobil tak přímo na místě ukáže, kteří ptáci v okolí hnízdí, a podá veškeré informace o daném druhu, včetně fotografií, videí a audio ukázek jeho zpěvu.

Takzvané QR kódy, díky kterým mohou telefony načíst určený obsah z internetu, se v Česku dostávají na mnoho turistických stezek v přírodě, ale i na historické památky. Využití těchto kódů v turistice je ryze českým nápadem, běžně se totiž používají především v reklamě. Idea se zrodila v hlavách lidí ze sdružení Taggmanager, od ministerstva životního prostředí na ni dostali grant ve výši 1,8 milionu korun. Ke čtení kódů stačí jen telefon s fotoaparátem a připojením na internet.

Trend se šíří rychle

Virtuální turistika se Čechům zalíbila. Před třemi lety, kdy v tuzemsku začínala, používalo rastrované čtverce zhruba jen 800 lidí. Za letošní rok už si ale do svého mobilu informace v terénu stáhlo téměř 43 tisíc lidí a bezkonkurenčně nejoblíbenější stezkou je cesta na Špičák na Šumavě.

"Projekt startoval v září 2009, kdy jsme v oblastech Šumavy, Beskyd, Jeseníků a Českého Ráje označili první stezky. Nyní už jich je 162 po celé republice a stále pracujeme na dalších," říká Marcela Štochlová, předsedkyně sdružení Taggmanager. To virtuální turistiku technicky zajišťuje a cedule s kódy vyrábí. Na jedné stezce najde turista deset až 25 takových zastavení.

"Je to lepší než běžné turistické cedule, které jsou náročné na instalaci i údržbu a nepojmou tak velké množství informací," dodává Štochlová. "Navíc na běžnou ceduli není možné umístit například video nebo zvuky, které se s daným místem pojí. Chytrý telefon ale tohle zprostředkovat dokáže. A většina stezek je tak dostupná i ve více jazycích," říká Leona Kupčíková, další členka sdružení Taggmanager. Dodává, že se chystá i několik virtuálních cyklostezek v Krkonoších, kde se lidé kromě informace o okolních místech dozvědí například i to, kde nechat kola.

Nevadí ani nulový signál

Kódy se ovšem někdy nacházejí na takových místech, kde není dobré datové pokrytí. "Někdy se stává, že signál kolísá. V takovém případě není problém si kód uložit a přečíst si ho v místě, kde připojení je," říká turista Pavel Gruntorád, který virtuální stezky často využívá. Další možností je celou trasu si stáhnout do mobilu předem a na konkrétních místech si už jen údaje nechat zobrazit.

Veškeré informace o turistických trasách a umístění kódů jsou dostupné na internetových stránkách www.dohaje.cz.

Virtuální turistika se zamlouvá i ochráncům přírody. "Vítáme to. Je jednodušší umístit do přírody kód než složité informační tabule," říká Karolína Šůlová, mluvčí Agentury ochrany přírody ČR. "Navíc to může oslovit i skupiny lidí, kteří běžně turistické tabule nečtou. Ale protože se zajímají o moderní technologie, tak si informace z internetu stáhnou," dodává Šůlová.

Virtuální stezky

162 STEZEK

už vzniklo po celém Česku. Nyní sdružení Taggmanager, které s nápadem přišlo, nyní chystá také virtuální cyklostezky.

AUTOR: Zuzana Keményová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí