zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Správa parku Podyjí svádí boj s rostlinou netýkavkou žláznatou

21.07.2012
Chráněná území
Správa parku Podyjí svádí boj s rostlinou netýkavkou žláznatou

Ochranáři svádějí v Národním parku Podyjí boj s okrasnou rostlinou netýkavkou žláznatou, která právě v těchto dnech rozkvétá. Pochází z podhůří Himálaje a do Evropy se dostala v minulém století, aby krášlila zahrady. V Podyjí se ale rozšířila natolik, že vytvářela jednolitá pole. Invazi se sice podařilo zastavit, stále je ale nutné tyto rostliny likvidovat, řekl dnes ČTK David Grossmann z vedení parku.

Netýkavka dorůstá až do dvou metrů a má narůžovělé květy se silně aromatickou vůní. Podyjím se nekontrolovatelně šířila po březích řeky Dyje. Místy zcela vytlačila původní rostliny.

Invazi se podařilo zastavit před deseti lety díky práci správců parku, brigádníků a paradoxně i povodním, které zničily netýkavková pole. Boj s rostlinou trval sedm let. Bylo ji nutné vytrhávat z člunů. Do údolí řeky se ale nadále vrací. Podle vedení správy parku je nutná její důsledná kontrola. Je totiž schopná se ve velmi krátké době rozrůst na velká území.

Překvapivě se ukázalo, že v boji s rostlinou výrazně pomohly v srpnu 2002 povodně. Živel nedovolil netýkavce dokončit její vývoj a výrazně poškodil i její semennou banku, uvedl Grossmann. Břehy Dyje strážci parku od té doby každý rok pečlivě monitorují a jednotlivé netýkavky okamžitě likvidují.

Vladimír Klepáč

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
23
9. 2020
23.9.2020 - Seminář, školení
EA Hotel Populus, Praha
11
11. 2020
11-13.11.2020 - Konference
Zámek Děčín
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí