zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Prunéřovu dojde uhlí, potvrdilo Ministerstvo životního prostředí

23.07.2012
Energie
Geologie
Prunéřovu dojde uhlí, potvrdilo Ministerstvo životního prostředí

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vydalo souhlasné stanovisko pro pokračování těžby v severočeském uhelném dole Nástup Tušimice. Ze stanoviska vyplývá, že elektrárnám Prunéřov a Tušimice dojde uhlí minimálně devět let před plánovaným ukončením jejich provozu.

Ministerstvo přezkoumávalo zásoby uhlí v rámci řízení o posouzení vlivu další těžby v dole Nástup Tušimice na životní prostředí. Ve svém stanovisku uvádí: "Severočeské doly a.s. plánují od 1. 1. 2012 do vyuhlení vyprodukovat 250 mil. tun paliva: v rámci stávajícího povolení hornické činnosti 32 mil. tun, v postupu lomu podle následného povolení hornické činnosti pro posuzovaný záměr 200 mil. tun a konečně ve finálním dotěžení ve fázi útlumu, které bude předmětem dalšího posouzení vlivů na životní prostředí a dalšího povolení hornické činnosti 18 mil. tun." (1)

ČEZu tak dojde uhlí pro Prunéřov již kolem roku 2031. Ekonomickou návratnost bude mít elektrárna nejdříve v roce 2040 (2). "ČEZ, případně stát jako jeho vlastník, by měl ihned zareagovat a investici do Prunéřova přehodnotit. Jinak hrozí, že nám tu za státní miliardy vznikne ekonomicky nesmyslný, technologicky zastaralý a předražený pomník špatného rozhodování managementu ČEZu v čele s Martinem Romanem," říká právník Jan Šrytr z Ekologického právního servisu.

Ekologický právní servis namítal nedostatek uhlí pro Prunéřov opakovaně v povolovacích řízeních, poukázal na něj také Nadační fond proti korupci (3) či poslankyně Kateřina Klasnová.(4)

"Na nedostatek uhlí pro Prunéřov jsme opakovaně upozorňovali management ČEZu, jeho dozorčí radu, akcionáře i vládu ČR. Doposud však všichni aktéři kauzy tato podezření ignorovali a projekt, který podezřele připomíná tunel ve prospěch vybraných dodavatelů energetických technologií, běží dál. Stále je ovšem čas desítky proinvestovaných miliard zachránit - stačí, aby prostřednictvím akcionářských práv státu zasáhla vláda, byl proveden důkladný audit projektu a celá investiční akce byla zastavena nebo upravena tak, aby zohledňovala reálné ekonomické podmínky a legislativu," uzavírá Šrytr.

Kontaktní osoba

Jan Šrytr
právník
jan.srytr@eps.cz
775 154 087

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí