zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V ČR přibývá lesů poškozovaných nešetrným sběrem hub

22.07.2012
Les
Šlendryján
V ČR přibývá lesů poškozovaných nešetrným sběrem hub

V Česku přibývá lesů poškozovaných nešetrným sběrem hub. ČTK to sdělila mezinárodní nezisková organizace Program for the Endorsement of Forest Certification (PEFC). Jedna česká domácnost v průměru ročně nasbírá 7,1 kila hub a podle PEFC lidé sbírají i chráněné druhy a nejedlé houby ničí. PEFC spravuje systém certifikace lesů a snaží se najít rovnováhu mezi zájmy lesníků, dřevařů, ekologů i běžných návštěvníků lesů.

Češi patří podle PEFC k nejpilnějším světovým sběračům lesních plodin. Každoročně jich z lesů vynesou 46.000 tun, přes 4,5 kilogramu na každého obyvatele ČR. Při tom se prý často chovají k lesům necitlivě. "Situace sice není tak zlá jako v Rusku a Polsku, kde sběr organizují bezohlední 'houboví baroni', ale v některých lokalitách v Česku sběr lesních plodů poškozuje lesní ekosystémy," uvedl výkonný ředitel PEFC ČR Stanislav Slanina.

Houbaři podle něj často ničí houby, které neznají. V některých případech si z lesa odnášejí také chráněné druhy hub. Zdravý lesní ekosystém ovšem například zabraňuje erozi půdy, zadržuje vodu a pomáhá uchovat rozmanitost rostlinných a živočišných druhů. A houby jsou nedílnou součástí lesního hospodářství. "Vhodný způsob sběru přispívá k trvale udržitelnému rozvoji lesa," řekl Slanina.

PEFC je celosvětově nejrozšířenější systém certifikace hospodaření v lesích. Certifikace je dobrovolná. Cílem systému je, aby třetí nezávislá strana transparentně posoudila hospodaření v lesích bez ohledu na majetkové hranice. Také umožňuje sledovat původ dřeva od těžby přes zpracování až po konečný výrobek. V ČR bylo do systému PEFC zařazeno už více než 70 procent rozlohy všech českých lesů.


Množství lesních plodů nasbíraných v ČR za rok 2011 (průměr v kilogramech na jednu domácnost):

houby 7,13
borůvky 2,13
maliny 0,51
ostružiny 0,55
brusinky 0,27
bezinky 0,55
celkem 11,14


Zdroj: Ministerstvo zemědělství

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí