zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochránci zvířat apelují na modelky Kuchařovou a Sokolovou: Nosit kožešiny je kruté a zbytečné!

29.07.2012
Příroda
Ochránci zvířat apelují na modelky Kuchařovou a Sokolovou: Nosit kožešiny je kruté a zbytečné!

Občanské sdružení Svoboda zvířat dnes zaslalo otevřený dopis Miss ČR a Miss World z roku 2006 Taťáně Kuchařové a její následovnici Miss ČR pro rok 2007 Kateřině Sokolové. Ochránci zvířat v něm vyjadřují znepokojení nad tím, že modelky propagují pravé kožešiny.

"Otevřený dopis jsme se Taťáně Kuchařové rozhodli napsat poté, co jsme zjistili, že opět nafotila kožešinovou kolekci. Mnoho lidí, kteří tuto módu podporují, vůbec netuší, jaká krutost na zvířatech se za ní skrývá. Pevně věříme, že toto je i případ paní Kuchařové, která je vzhledem ke své charitativní práci, pro kterou si ji vážím, jistě empatická, a doufáme, že svůj kladný vztah ke kožešinám přehodnotí a okruh svého soucitu rozšíří také na zvířata," vysvětluje důvod vzniku dopisu Lucie Moravcová, předsedkyně o. s. Svobody zvířat, a dodává: "Podobný dopis se stejným účelem od nás dnes obdržela také Kateřina Sokolová."

V červnu proběhly českými médii zprávy popisující focení kožešinových modelů Kateřiny Sokolové při slavnostním otevření pražského butiku Obsession. Další informovaly o fotokampani kožešinové kolekce Ivany Mentlové, jejíž tváří se stala právě Taťána Kuchařová.

Každý rok je pro kožešinovou módu zabito více než 90 milionů zvířat. Existují dva hlavní způsoby! získávání kožešin: prvním je odchyt a zabíjení zvířat ve volné přírodě, druhým pak chov a zabíjení zvířat na kožešinových farmách. Prvně jmenovaný způsob je v ČR zakázán. Na farmách, kterých je zde přibližně 15, se chovají norci, lišky a činčily. Zvířata jsou chována v malých, strohých klecích, v nichž nemají žádné podněty a nemohou projevovat své přirozené chování. Výsledkem těchto podmínek chovu jsou nemoci, abnormální chování, stereotypie, agresivita a sebepoškozování, či dokonce zabíjení vlastních mláďat.

Mnoho evropských zemí již chov tzv. kožešinových zvířat zakázalo. V České republice za tímto účelem vznikla petice, pod níž se již podesalo kolem 8 000 lidí.

Veškeré informace o problematice kožešinové módy najdete na www.protisrsti.cz.

Přílohy:
- Otevřený dopis Taťáně Kuchařové (http://www.protisrsti.cz/dokumenty/Otevreny_dopis_Kucharova_072012.pdf)
- Otevřený dopis Kateřině Sokolové (http://www.protisrsti.cz/dokumenty/Otevreny_dopis_Sokolova_07201! 2.pdf)

Kontaktní osoba: Lucie Moravcová
Telefon: 736 766 188
E-mail: lucie.moravcova@svobodazvirat.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí