zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

15.08.2012
Obecné
Krátce - různé

Obyvatele České republiky chrání více než 800 nových protipovodňových staveb, které v posledních letech podpořilo Ministerstvo zemědělství
Deset let od katastrofálních povodní v Čechách a 15 let od těch na Moravě dokončuje Ministerstvo zemědělství důležitou etapu výstavby protipovodňových opatření a připravuje další. Od roku 2002 až do současnosti vzniklo více než 800 staveb, které chrání před přírodní katastrofou občany, podniky i veřejné instituce. Podrobnosti najdete v přiložené tiskové zprávě, prezentaci k povodním můžete stáhnout na webu MZe, Dokument MZe "10. Let po velké povodni" najdete nahttp://youtu.be/zloU6XNeHXM.

Evropská komise zveřejnila seznam celkem 202 nových projektů, které budou podpořeny v rámci programu LIFE+. V rámci tohoto finančního nástroje na podporu životního prostředí může být rozděleno v letech 2007 až 2013 více než 2,143 miliardy euro. Komise nyní zveřejnila seznam projektů, mezi které rozdělí v letošním roce částku okolo 268 milionů euro. Projekty zahrnují opatření v oblasti ochrany přírody, environmentální politiky, změny klimatu, nebo informovanosti a komunikace o otázkách životního prostředí. Z celkem 1078 žádostí, které podaly subjekty ze všech 27 států EU, byly vybrány i dva z České republiky, které získají podporu ve výši 12,1 milionu euro, respektive 3,6 milionu euro. Kompletní výčet všech projektů naleznete zde - ec.europa.eu

Americký fyzik Richard Muller, který byl známým odpůrcem spojování změny klimatu s lidskou činností, změnil názor a nyní považuje za příčinu oteplování skleníkové plyny produkované člověkem. Vyplývá to z jeho článku, který otiskl list The New York Times. Muller změnil názor v souvislosti se studií, kterou podnikl s deseti dalšími vědci z univerzity v Berkeley. Tým došel k závěru, že za posledních 250 let se průměrná teplota na pevnině zvýšila o 1,5 stupně Celsia. Podle studie je "nejpřímočařejším vysvětlením emise skleníkových plynů produkovaných člověkem".

Vize na německý způsob - tedy že se zbytek Evropy přizpůsobí německým představám spravedlnosti - se rozšířila tak, aby Evropu (s Německem v čele) prezentovala jako celosvětovou sílu za ekologickou bezpečnost. Rozhodnutí kancléřky Angely Merkelové vzdát se ve své zemi jaderné energie je dnes jinde pokládáno za ránu unijnímu cíli dosáhnout energetické nezávislosti a i podle některých Němců přinese obrovské náklady a pochybný ekologický prospěch.

Coca-Cola vyvinula ve spolupráci se společností Fujitsu nový typ ekologického nápojového automatu. Prototyp s označením A011 dokáže uchovat nápoje v chladu až 16 hodin bez připojení k elektrické síti. Nabije se v noci, kdy je elektřina levnější, a přes den pak chladí díky vakuové izolaci a systému těsnění. Coca-Cola měla k investici do nového typu automatu ryze pragmatické důvody - po loňském zemětřesení a následné vlně tsunami zůstaly její automaty několik hodin bez elektřiny. Takovéto krátkodobé výpadky novinka řeší.

Skupina Procopi, první francouzský výrobce zařízení pro bazény a domácí lázně, odkoupil v srpnu 2011 od skupiny PB&M Import (dřevěné bazény Cerland) divizi Svět vody ("Univers de l'Eau"). Do nabídky společnosti se tak dostaly i dřevěné bazény, které se vyznačují elegancí, ale také jednoduchostí, se kterou si je může každý snadno a rychle sám smontovat. Různé komponenty tvořící bazén jsou pouze francouzské výroby, což je pro klienty (a nejen francouzské) zárukou kvality a profesionálního poskytování služeb. V nabídce jsou 4 druhy konečné úpravy pro 9 velikostí bazénů, od osmiúhlého o průměru 440 cm až po obdélníkový o velikosti 10 x 5 m, s výškami bazénu od 1,20 m do 1,46 m. Dřevo jako ušlechtilý, zdravý, trvalý a odolný materiál pochází pro tento typ bazénů z lesů spravovaných podle nejpřísnějších pravidel respektování životního prostředí. Dřeviny jsou pečlivě volené pro jejich stálost, pružnost a odolnost vůči vlhkosti.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí