zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Úsporné stavebnictví dostalo ránu od prezidenta Klause

15.08.2012
Ekologické stavění, bydlení
Úsporné stavebnictví dostalo ránu od prezidenta Klause

Prezident Václav Klaus dnes vetoval novelu zákona o hospodaření energií. Ta má zavést postupné zvyšování energetických standardů pro budovy i rekonstrukce a vytvořit tím předvídatelné prostředí pro české stavebnictví. Rozšiřuje také využití průkazů energetické náročnosti budovy, které lidem pomohou vybrat si energeticky a tedy i fianančně nenáročné bydlení.

Prezident tímto krokem negoval právní normu, na jejíž přípravě se dva roky společně s ministerstvem průmyslu a obchodu podíleli odborníci, zástupci energeticky úsporného stavebnictví a dalších subjektů, a která transponuje evropskou směrnici o energetické náročnosti budov.

Petr Holub, koordinátor iniciativy Šance pro budovy, která sdružuje na 180 firem z oblasti energeticky úsporného stavebnictví, se k dnešnímu prezidentovu rozhodnutí staví kriticky: "Prezident svým rozhodnutím komplikuje přípravu českého stavebnictví na budovy ve vyšším energetickém standardu. Trend stavět energeticky úsporně je logickou reakcí na neustále rostoucí ceny energie. Novela zákona správně nastavuje přechod k vyšším energetickým standardům v postupných krocích, což umožňuje stavebnímu průmyslu a návazným odvětvím se na tyto změny připravit."

Holub dodává: "Prezident navíc použil chybné argumenty, zřejmě si novelu pořádně nepřečetl. Novela nikoho nenutí rekonstruovat dům, pokud nechce. Pouze, pokud se sám rozhodne uspořit energii, nastavuje podmínky takové, aby rekonstruované části domu provedl na tzv. nákladově-optimální úrovni, která pro něj znamená optimální úsporu energie vůči vynaloženým prostředkům na investice."

Veto nyní musí přehlasovat poslanci většinou 101 hlasů. Příští sněmovní schůze bude na začátku září. Věříme, že poslanci snahu o lepší budovy nezkomplikují, a že zákon bude nakonec schválen.

Kontakt:
Mgr. Jana Kubáňová, koordinátorka komunikace
tel.: 774 422 910, email: jana.kubanova@sanceprobudovy.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
ABF
8
2. 2018
8-10.2.2018 - Veletrh, výstava
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí