zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obyvatelé z jihu Čech mohou poslat připomínky ministrům k úložišti jaderných odpadů

18.08.2012
Odpady
Atomová energie
Obyvatelé z jihu Čech mohou poslat připomínky ministrům k úložišti jaderných odpadů

Obyvatelé obcí a měst, na které by dopadlo uskutečnění plánů ministra průmyslu Kuby v návrzích Státní energetické koncepce a Surovinové politiky ČR mohou posílat své připomínky ministrům. Poslouží k tomu internetový portál www.energetickakoncepce.cz. Připomínky, které lidé podají, budou automaticky odesílány všem ministrům Nečasovy vlády.

Občané se tak ještě před rozhodnutím vlády, plánovaným na konec srpna, mohou vyjádřit například k uzákonění práva veta obcí při rozhodování o tak definitivní stavbě, jako je hlubinné úložiště radioaktivních odpadů. Ministerský návrh stanovuje pro rozhodnutí o umístění termín do konce roku 2015. Hrozí, že se tak stane bez souhlasu obyvatel, kterým navždy změní život. Stát jim přitom již dlouho slibuje, že si o úložišti budou moci sami rozhodnout, ale nechce takovou možnost vtělit do zákona. V Jihočeském kraji se to týká obcí v okolí Lodhéřova, Jistebnice, ale také vojenského újezdu Boletice.

Zástupci organizací a níže zmíněných obcí považují Kubův plán za návrat do minulého století. Vytýkají mu, že ignoruje potenciál energetických úspor, implicitně počítá s utlumením rozvoje obnovitelných zdrojů a konzervuje závislost energetiky na uhlí, ropě a jádru. Plán podle nich také nezajistí dlouhodobou konkurenceschopnost a udržitelnost energetiky v České republice.

Kontroverzními body Kubova plánu jsou zejména:
o Prolomení dosud platných limitů těžby hnědého uhlí a likvidací obce Horní Jiřetín a osady Černice
o Průzkumná těžba v chráněné krajinné oblasti Beskydy (důl Frenštát)
o Otevření nových uranových dolů na Jihlavsku a úvahy o obnově chemické těžby uranu na Liberecku
o Zrušení fungujícího systému podpory obnovitelných zdrojů elektřiny a utlumení jejich dalšího rozvoje
o Zavedení dotací pro elektřinu z nových atomových reaktorů ve formě garantované ceny.
o Plán na stavbu tří nových reaktorů (v Temelíně a Dukovanech) a nové jaderné elektrárny

Vláda nesmí konečnou podobu obou koncepcí schválit bez vyhodnocení jejich vlivů na životní prostředí a předchozího připomínkování veřejností. [1]Přestože ani jeden z těchto procesů dosud neproběhl a rekordně krátkou dobu na připomínkování koncepce dostala i ostatní ministerstva, chystá se vláda o návrzích ministra Kuby fakticky rozhodnout již na konci srpna. [2]

Jan Šrytr z Ekologického právního servisu řekl: "Otevírání uranových dolů, budování nových reaktorů nebo likvidace obcí kvůli uhlí se přímo, nebo nepřímo dotkne všech občanů České republiky. Ministerstvo svým postupem v zásadě eliminuje možnost diskuze nad obsahem těchto koncepcí a ignoruje i legislativní požadavky na zapojení široké veřejnosti. Vytvořením webu www.energetickakoncepce.cz se snažíme tento postup částečně napravit a umožnit lidem vyjádřit názor v době, kdy ještě může ovlivnit výsledné rozhodnutí."

Místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt konstatoval:"Je sice pěkné, že pan ministr Kuba tvrdí novinářům i kolegům, že počítá se zachováním limitů těžby a našeho města, ale jím předložená surovinová politika bohužel navrhuje pravý opak. Pan Kuba má odvahu svůj návrh předložit ministrům vlády, která si zachování územních ekologických limitů a trvalou ochranu obcí ohrožených těžbou vetkla přímo do koaliční smlouvy a programového prohlášení. Pokud mu to projde, je to skoro na defenestraci." [3]

Jiří Kořínek, starosta obce Janův Důl, řekl: "Po zastavení těžby uranu v devadesátých letech došlo v Podještědí k přirozené obnově normálního rozvoje obcí a turistického ruchu. Nyní po dvaceti letech nám návrh surovinové politiky hrozí obnovou těžby. A opět drastickou metodou chemického loužení. My, starostové dotčených obcí, se spolu s místními obyvateli stavíme proti."

Jan Rovenský z Greenpeace ČR doplnil: "Asi nejstrašnější je, že devastace plánovaná ministrem Kubou je úplně zbytečná a hlavní prospěch z ní budou mít těžební a energetické firmy. Ekologické organizace představily v posledních letech hned dva konkrétní, důkladně propočítané a detailní plány, jak zajistit hospodářské rozvoj a energetickou soběstačnost ČR bez uhlí i bez jádra - Chytrou energii a Energetickou [r]evoluci. Ministerstvo však při přípravě svých plánů naše návrhy zcela a bez vysvětlení ignorovalo." [4]

Kontakty:
Edvard Sequens, Calla, 602 282 399, edvard.sequens@calla.cz
Klára Sutlovičová, Centrum pro dopravu a energetiku, 605 276 909, klara.sutlovicova@ecn.cz
Jan Šrytr, Ekologický právní servis, 775 154 087, jan.srytr@eps.cz
Miroslav Pech, Hnutí DUHA, 773 778 836, miroslav.pech@hnutiduha.cz
Jan Rovenský, Greenpeace ČR, 734 620 844, jan.rovensky@greenpeace.org
Josef Jadrný, Naše Podještědí, 602 778 279, jadrny@email.cz
Vladimír Buřt, místostarosta města Horní Jiřetín, 724 081 095, vladimir.burt@email.cz
Jiří Novotný, starosta obce Trojanovice, 724 189 814, starosta@trojanovice.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí