zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Zlínsku se prodávají freedomky, navazují na baťovskou tradici

20.08.2012
Ekologické stavění, bydlení
Na Zlínsku se prodávají freedomky, navazují na baťovskou tradici

Na Zlínsku se začnou prodávat nízkoenergetické domky vyrobené z 95 procent ze dřeva, takzvané freedomky. Lidé si mohou vybrat z několika velikostí a koupit je i s kompletním originálním vybavením či bez něj. Na vybraný pozemek se doveze již hotový domek a za několik hodin se nainstaluje a připojí k sítím. Cena nejmenšího modelu 1+kk začíná na 900.000 korun. Freedomek navazuje na zlínskou tradici a má možnost nahradit staré baťovské domky, filozofie je stejná, velikost je stejná, architektura je podobná, řekl dnes ČTK Pavel Dočkal ze společnosti Century 21, který je prodejcem freedomků pro Zlínský kraj.

"Lidé jsou tady zvyklí žít v malých prostorách. A že to vypadá hranatě, na to jsou ve Zlíně zvyklí," poznamenal Dočkal. Výhodou freedomku je kromě ceny podle něj také to, že ho lze umístit i na místech, kde nelze postavit klasickou stavbu. Domek je možné převézt, usazuje se na zemní vruty.

První model domu, na kterém pracovalo 130 lidí, představili jeho autoři na podzim 2010 na Václavském náměstí v Praze. Prohlédlo si ho tam 200.000 lidí. Od té doby vznikly další, větší modely, zatím stojí v republice a dalších zemích 17 freedomků a dalších šest se vyrábí, řekl ČTK autor projektu Jiří Brosch.

Domky jsou určené k dočasnému i trvalému bydlení, pořizují si je také firmy jako kanceláře, ateliéry nebo prodejní místa. Freedomek stojí také u golfového hřiště, využít se dá k rozšíření ubytovací kapacity rekreačních areálů.

Dům šetrný k životnímu prostředí je možné vyrobit i v energeticky zcela samostatné variantě. Při testech na Šumavě byly náklady na energie a vodu pro dva lidi 1200 korun na měsíc, v Brně kolem tisíce korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí