zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve vodňanské drůbežárně unikal čpavek, dva zranění

22.08.2012
Havárie
Ve vodňanské drůbežárně unikal čpavek, dva zranění

Ve strojovně drůbežárny ve Vodňanech na Strakonicku unikal do ovzduší čpavek, dvě osoby byly zraněny. Hasiči havárii likvidovali od pondělního večera do dnešního dopoledne, řekla ČTK jejich mluvčí Vendula Matějů.

"Čpavek unikal částečně do ovzduší, částečně kondenzoval a stékal do havarijní jímky. Byla okamžitě odstavena veškerá okolní technologie, všechny uzávěry byly uzavřeny," uvedla mluvčí.

Hasiči se snažili zabránit dalšímu úniku tím, že kropili vodou interiér objektu i silnici vedoucí na Vodňany. V technologii strojovny se nachází zhruba dvě tuny čpavku. V jímce po zásahu zůstalo asi tři čtvrtiny metru krychlového koncentrovaného čpavku, který hasiči nemohli ředit ani čerpat. "Přes operační středisko jsme sjednali spolupráci se specializovanou firmou Dekonta z Kladna, z chemického závodu ze Sokolova bylo do Vodňan přivezeno 100 litrů 90% kyseliny sírové, 400 litrů 38% kyseliny sírové a 900 litrů 31% kyseliny solné," uvedla Matějů.

Zhruba ve 22:00 začala neutralizace kapalného čpavku, která trvala do dnešních 5:00. V nemocnici skončily dvě osoby z firmy sídlící blízko drůbežárny. Podle Matějů cítily pálení v očích a při dýchání. Obyvatelé Vodňan prý nebyli při nehodě nijak ohroženy, provoz drůbežárny také nezaznamenal žádné omezení.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí