zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jak rozmělnit Knetiga

31.08.2012
Šlendryján
Jak rozmělnit Knetiga

Během tří hodin soudkyně Šantorová osvobodila Martina Knetiga, obviněného z nepřímého úplatkářství, k němuž měl vybídnout manažera Komerční banky Vladimíra Jeřábka. S odůvodněním, že co se na schůzce dělo, ví jen tito dva muži. Jak prosté! Dokud nespojíme (podle Šantorové nezávazné) povídání o sponzorství s případem exministra Drobila, do jehož kariéry chtěl Knetig černé peníze investovat.

Vždyť od zveřejnění nahrávek někdejšího šéfa fondu životního prostředí Libora Michálka víme, že Drobil a Knetig jsou postavy jediného příběhu. Především proto nejvyšší státní zástupce Zeman uložil státním zástupcům oba případy spojit.To však jejich někdejší šéf Rampula nikdy nesplnil.

A lze se dohadovat, zda soudkyně Šandorová nekráčí v jeho stopách. Například když jako důkaz nepřipustila Michálkovy nahrávky.

Právě ty ale pozoruhodně dokreslují Jeřábkovo tvrzení. Zejména v pasážích, kdy Knetig vyzývá Michálka, aby svěřil vybranému poradci výběr banky pro uložení peněz fondu, za což měl požadovat sponzorský dar pro ODS. Bylo by teď logické, kdyby se následující odvolací soud přiklonil k výkladu Nejvyššího soudu, jenž připouští, aby byl jako důkaz použit i zvukový záznam pořízený soukromou osobou.

My ale nahrávky známe od minulého adventu. Tehdy se nám otevřel pohled do střev politiky, která se stala pokračováním byznysu jinými - totiž mocenskými prostředky. Úskočnost a cynismus, s jakými exministr životního prostředí tlačil Michálka ke zničení nahrávek, bychom si měli připomínat. Právě teď, kdy Nečasova strana rozjíždí volební kampaň, řízenou jejím místopředsedou Pavlem Drobilem.

AUTOR: Jiří Leschtina
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí