zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Olšany již vědí, jak vyčistit zamořenou vodu. Peníze ale chybí.

03.09.2012
Voda
Sanace, staré zátěže
Olšany již vědí, jak vyčistit zamořenou vodu. Peníze ale chybí.

V Olšanech na Prostějovsku skončila studie, která měla za úkol vymezit rozsah kontaminace vody v podzemí a stanovit nejvhodnější technologii sanace. Podzemní vody jsou zamořeny desítky let v důsledku činnosti firmy Sigma Lutín, která zkrachovala. Jde o jednu z největších ekologických zátěží v kraji. Jen studie si vyžádala přes 20 milionů korun, náklady na likvidaci škod starosta Olšan Milan Elfmark (nez.) odhaduje řádově na stovky milionů korun.

"Kontaminovaný mrak se nerozšiřuje, ale posouvá se. Nachází se pod Olšany, místní částí Havlov a částí obce Dubany. Je vybrána nejvhodnější technologie na likvidaci ekologické zátěže, v současné době jednáme s Olomouckým krajem o tom, jak na sanaci získat peníze. Zjišťujeme, zda ještě stačíme podat žádost o evropskou dotaci," uvedl Elfmark.

Podle něj není nyní možné odhadnout, kdy by sanační práce mohly začít. Už dříve uvedl, že délka mraku je čtyři až pět kilometrů a šířka asi kilometr, ve vodě je například rakovinotvorný vinylchlorid. Uhlovodíky firma používala jako odmašťovadla.

Na studii přispěl Olomoucký kraj 2,3 milionu korun, obec uvolnila zhruba 250.000 korun. Většinu nákladů pokryla evropská dotace. Lidé v zasaženém území nemohou používat studniční vodu na pití či osobní hygienu. Domácnosti jsou ale připojeny na obecní vodovod.

Krajský úřad v těchto dnech pro Olšany uvolnil 300.000 korun na dofinancování studie kvůli zvýšení DPH. "Znečištění spodní vody je dosti významné, je dokonce zařazeno na celostátní seznam nejrizikovějších znečištěných lokalit. Přípravné práce jsou v závěru, teď je potřeba získat peníze na vlastní odstranění zátěže," uvedl hejtmanův náměstek Pavel Horák (KDU-ČSL). Podle něj nejprve byla uzavřena smlouva na likvidaci zátěže mezi státem a Sigmou Lutín. Firma ale následně zanikla. "Dohodli jsme s obcí, která vzala břemeno na sebe, ač nemusela. Proto se jí snažíme finančně pomáhat," uzavřel Horák.

Krajská rada na svém posledním jednání uvolnila také 200.000 korun pro Domašov u Šternberka, kde je poškozen vodojem. Radíkov na Hranicku dostane 249.000 Kč na opravu střechy úpravny pitné vody, která se v zimě prolomila pod náporem sněhu.

Martina Šaradínová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí