zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Kutné Hoře vznikne lesní školka, děti budou mít zázemí v jurtě

09.09.2012
Ekologické vzdělání a výchova
V Kutné Hoře vznikne lesní školka, děti budou mít zázemí v jurtě

V Kutné Hoře chtějí příští rok na jaře otevřít lesní školku. Vznikne v typické mongolské jurtě, kterou autoři projektu plánují postavit na volném pozemku nad mostem přes říčku Vrchlici. Měla by mít kapacitu do 20 míst, řekl ČTK místostarosta Jiří Franc (Šance pro Kutnou Horu).

"Ta školka bude trochu atypická, bude hodně zaměřena na sepjetí s přírodou a ekologické návyky," uvedl. Přestože provozovatelem bude nezisková organizace, půjde o ryze komerční projekt. "Zařízení by mělo poskytovat nadstandardní služby a bude čekat na zájemce, kteří si je zaplatí," dodal místostarosta.

Provoz by měl být vždy od 07:00 do 17:00, a to i v zimě, protože jurta má dobré tepelně izolační vlastnosti. Podle France její výstavba vyjde na půl milionu korun a měla by mít stejnou životnost jako běžný dům. V Kutné Hoře by šlo o první komerční mateřinku. Ve městě jsou především školky zřizované městem, sídlí v Benešově ulici, na Dačického náměstí, v ulici 17. listopadu, v Sedlci, Malíně a na Kaňku. Nedávno byla otevřena církevní mateřinka v zahradě voršilského kláštera.

Lesní školky, sídlící v plátěných jurtách nebo maringotkách, fungují na více místech Česka. Jedno z prvních zařízení tohoto druhu vzniklo při Ekocentru Šárynka v údolí Šáreckého potoka v Praze. Jejich příznivci tvrdí, že děti si pobytem v přírodě posilují celkovou obranyschopnost, protože teplota venku se mění pozvolna, a organismus se tak může lépe adaptovat. První lesní školky vznikly ve Švédsku už před sto lety, odtud se rozšířily do Německa a Dánska.

Jan Kholl

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí