zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ostrava se kvůli ovzduší obrátí na evropského komisaře

10.09.2012
Ovzduší
Urbánní ekologie
Zdraví
Ostrava se kvůli ovzduší obrátí na evropského komisaře

Kvůli špatné kvalitě ovzduší se Ostrava chce obrátit s žádostí o pomoc na evropského komisaře pro životní prostředí Janeze Potočnika. Město ho chce požádat o společné setkání i jeho osobní podporu při řešení celé problematiky. Novinářům to dnes řekl primátor Petr Kajnar (ČSSD). Znění dopisu musí ještě na svém zářijovém zasedání schválit zastupitelé.

"Nechali jsme si udělat studii, která zjistila, že při posledních asi dvaceti inverzích za čtyři roky byly zhruba tři čtvrtiny způsobeny nástupem vzdušné masy z Polska," připomněl Kajnar. Právě znečištění z polské strany se podle studií významně podílí na kvalitě ovzduší v regionu.

Podle Kajnara si město nechce jenom stěžovat, ale naopak chce Evropskou komisi informovat o možných projektech, které by mohly pomoci zlepšit kvalitu ovzduší na obou stranách hranice. Město například v současnosti připravuje akční plán, jehož součástí budou i konkrétní projekty zaměřené na snížení emisí. Město by tak chtělo vyjednat i možný vznik speciálního dotačního titulu právě pro příhraniční oblast, z něhož by bylo možné obdobné programy financovat.

Kajnar uvedl, že tato snaha města má pomoci zesílit i tlak na polskou stranu, jejíž přístup k problematice životního prostředí zatím není nějak výrazně aktivní. "Na polské straně to dneska není téma číslo jedna, protože mají vyjednané limity, které jsou vyšší a mohou vypouštět více škodlivin. I oni se ale dostanou do situace, kdy s tím budou muset něco dělat a je v našem zájmu, aby se do té situace dostali co nejdřív, proto píšeme na Evropskou komisi," vysvětlil Kajnar.

Moravskoslezský kraj patří z hlediska ovzduší k nejvíce postiženým oblastem v Evropě. V regionu jsou překračovány nejen koncentrace prachu, ale rovněž i karcinogenního benzo(a)pyrenu. Město kvůli pasivnímu přístupu státu k celé problematice už v roce 2010 podalo žalobu na Českou republiku.

Martina Helánová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí